Jak bydlel Vinnetou a jeho rudí bratři. Realita se od filmu liší

Filmy s nejslavnějším rudým bratrem Vinnetouem a jeho věrným přítelem Old Shatterhandem mají své kouzlo, ale od skutečné historie indiánských domovů jsou hodně vzdálené. Původní obyvatelé Ameriky rozhodně nestavěli jen týpí. Některá obydlí měli doslova z toho, co rostlo a bylo kolem nich.

Grand Canyon West se stal vyhledávanou destinací díky atrakci Skywalk, umožňující pohled do koryta údolí z ptačí perspektivy. Procházka po skleněném chodníku ve výši 1219 metrů nad dnem kaňonu je nejznámější v celém Eagle Pointu.

Skywalk je vítanou atrakcí Grand Canyonu.

Snad ještě větší oblibě se těší filmaři proslavené Monument Valley. Je ikonickým symbolem Západu v jižním Utahu a od pradávna patří kmenu Navajo.

Bez povolení se na jeho území nesmí objevit žádný návštěvník. Láká je sem nejen krásná příroda, ale také ukázky příbytků, které se značně lišily podle podnebí, požadavků a potřeb příslušníků kmenů.

Obydlí podle způsobu života

Ponecháme stranou archeologické jeskyně a útesová obydlí, známé jako Palatki ruiny ve skalních stěnách arizonské Sedony, kde kdysi žili ve výběžcích rudých skal příslušníci kmene Sinagua. Indiáni si v prériích stavěli jednoduché útulné přístřešky.

Siouxský výraz týpí znamenající „žití uvnitř“ umožňoval lovcům v prérii rychlé cestování a ochranu před nepřízní počasí. Zemědělské kmeny zase obývaly vigvamy, dřevěné chýše s omítkou z hlíny. Stavěly se v kupolovitém stylu.

Kmen Hualapai, což znamená „lidé z vysokých sosen“, byli původní obyvatelé na jihozápadě Spojených států. Jejich domovina se rozpínala od Grand Canyonu na jih k řece Santa Maria a na východ do lesů San Franciska.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Hualapai rezervace byla založena v roce 1883 a zabírá plochu téměř jeden milion akrů. Zahrnuje 170 kilometrů podél řeky Colorado. Dnes zde žije přibližně něco přes dva tisíce původních obyvatel.

Druhá část je v Peach Springs, hlavním městě kmene Hualapai, nedaleko historické silnice Route 66.

Obydlí zvaná wikiup stavěli z větví jalovce zakroucených dolů a zapíchnutých do země. K této kostře přidávali materiály, které byly v pouštní přírodě široce dostupné, tedy hlínu a křoviny. Z nich vytvořili stěny, zatímco zvířecí kůže sloužila jako podlaha. Wikiupy byly často stavěny vedle společenských obydlí a léčivých míst pro muže i ženy.

Sweat Lodge byl ceremoniálním místem kmene Havasupai, do kterého se vešlo více lidí. V něm bylo možné spojit se přímo s duchovním světem a vyčistit si myšlenky, tělo i ducha. Ohebné pruty z pouštních rostlin vytvářely kopuli. K jejich bezpečnému svázání sloužila pevná lýka juky.

Základ týpí tvoří velká plachta, nejdříve z bizoních kůží, později z látek pořízených u bělochů. Kostru tvoří 9 až 20 tyčí.

Týpí byla dokonalým příbytkem pro nomádský životní styl. Jejich tvar odolal silným větrům a interiér lemovaný buvolí kůží poskytoval teplo v zimních měsících.

Design týpí odrážel spiritualitu: kónický tvar měl za cíl napodobit perfektní přírodní formu. Ohniště se stavěla uprostřed s kouřovým otvorem, který sloužil také k ventilaci a k modlitbám odcházejícím na onen svět.

Hopi pak byly přístřešky pro ceremoniály, práci a skladiště. Jako základní stavební materiál je pro ně charakteristické kamení spojované hlínou. Tato technika umožňovala snadné rozložení i rozšíření staveb.

Hogany stavěl kmen Navajo ze dřeva a hlíny. Hlína byla důležitá, protože je součástí Země. Dřevo muselo být opatrně vybrané, aby nebylo z kmene stromu, do kterého udeřil blesk. Ten totiž představuje v navajské spiritualitě obrovskou sílu. Předměty jim zasáhnuté ztrácejí duši a použití.

Hogan v Monument Valley

Dřevěné nosníky hoganů se pokládaly jeden na druhý v kruhovém tvaru, symbolizovaly tak svět. Vchod je umístěný na východ, protože vše, co odtamtud přichází, je požehnané, prosperující a s příchodem nového dne zve požehnání do obydlí. Indiánské pranostiky tvrdí, že ze směru východu slunce přichází život a moudrost.

Indiáni v kasinech

Podle Wikibook žije ve Spojených státech už jen necelý milion indiánů, ale výsledek sčítání obyvatel USA z roku 2010 uvádí o čtyři miliony víc. Co je důvodem tohoto rozdílu, statistiky nevysvětlují, ale na jednom se shodují: indiáni dodnes hovoří více jak stovkou jazyků a snaží se vyrovnat s bílou civilizací.

Někteří zbohatli díky naftě nalezené na jejich pozemcích, jiní díky výstavbě kasin a přírodním krásám, ale tisíce z nich i nadále žijí na hranici bídy. Jsou hrdí na svůj původ a místo v jedné z 321 rezervací zabírajících 52 017 551 akrů.

Indiánská rezervace Monumental Valley je oblíbená filmaři. Patří kmenu Navajo, na jeho území se bez povolení návštěvník nesmí objevit.

Samozřejmě v prastarých obydlích už nežijí. Ukázky staveb v rezervacích slouží k poznávání bohaté historie původních obyvatel, protože jejich potomci se přizpůsobili životu v moderních domech. Ti bohatší vlastní vily s podlahou z mramoru, ti chudší se spokojují s mobilními domy nebo přívěsy.

Leave a Comment