Jak zařídit malý byt: zvětšete dveře a zapomeňte na sokly i tmavé barvy

Malý, ale šikovný. Tuto hlášku zná snad každý. Bohužel v případě malého bytu je nutné pro naplnění této věty použít řadu nápadů. V prostorově omezeném bytě se počítá každý centimetr a pomoci musí i optické triky.

Začít se vyplatí hned u dispozice. Statik vám nejlépe poradí, zda lze například zrušit příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem. Ten můžete napojit i přímo na předsíň, aby byt získal na vzdušnosti a zdál se větší.

Celoskleněné posuvné dveře s pískovaným motivem

Důležitá je i volba barev, a to nejen výmalby, ale také nábytku. To je ostatně důvod, proč se v Česku v malých bytech tak „daří“ bílým kuchyňským linkám v kombinaci se světlou dubovou podlahou. Tmavý nábytek naopak ztrácí na oblibě.

Architekti mají jednu zásadu. Do malého prostoru patří jen tři barvy včetně dekoru dřeva. Například bílá, bělený dub a jedna světlá pastelová barva.

Jak sklo zvětší prostor

Stěny se nemusí zcela odstranit, někdy stačí ubourat část příčky oddělující kuchyň od obývacího pokoje. Klasické rozdělení místností lze i zachovat, třeba s pomocí celoskleněné příčky nebo širších skleněných dveří, které propouštějí světlo.

Rozhodně se vyplatí zvolit vyšší dveře, než je dosavadní standard 197 cm, výška dveří nebo průchodu 210 až 230 cm dokáže v malém interiéru doslova divy.

Desatero pro malý byt

  • světlé barvy, málo vzorů
  • vysoké dveře, nejlépe prosklené
  • posuvné dveře do pouzdra
  • sjednocená podlaha
  • použití zrcadel
  • závěsné skříňky a sanita
  • kombinované spotřebiče
  • nábytek na míru
  • sokly nahrazené subtilním podnožím
  • subtilní a mobilní nábytek

„Lidé už nechtějí obdivovat kouzlo dveřních křídel v atypické výšce jen ve starých prvorepublikových stavbách. Chtějí si dopřát dveře od podlahy až ke stropu i ve svém interiéru. Vypadají elegantně a interiéru dodávají na vzdušnosti,“ říká Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P.

„Celoskleněné příčky a dveře prakticky oddělí kuchyň od obývacího pokoje nebo předsíň od obytné části, zajímavě můžete vytvořit i předěl mezi ložnicí a šatnou. Skvěle zapadnou do každého stylu interiéru, jsou bezpečné a navíc nabízené v široké škále typů a motivů,“ vysvětluje Martin Rataj ze společnosti Sapeli.

Skleněné příčky mohou oddělit i koupelnu od ložnice. „Vybírat můžete třeba mezi skly čirými nebo v provedení satinato, které propouští světlo , ale zachovávají intimitu. Přes sklo není vidět. Na obojí lze aplikovat rozmanité vzory. Sklo dveří je možné potisknout i libovolnou fotografií,“ dodává Rataj.

Velké zrcadlo koupelnu opticky zvětšilo.

U dveří nerozhoduje jen velikost a výška, ale také způsob otvírání. Dveře s klasickým otočným otvíráním při šířce 80 cm zaberou 0,64 m 2 . „Velmi častým řešením tak bývají posuvné dveře do pouzdra ve stěně. Navíc můžete plně využít prostor okolních stěn,“ radí Petr Klíma, produktový specialista Sapeli.

Kromě skla může sehrát velkou roli i velkoformátové zrcadlo nebo zrcadlová stěna. Odráží prostor a tím jej opticky skvěle zvětšuje. A je jedno, zda zrcadlo použijete v předsíni, koupelně nebo na dveře skříní v ložnici.

Efektivně využitý prostor v malé kuchyni i koupelně

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

„Majitelům malých bytů bych doporučila vybírat spotřebiče s menšími rozměry. Pro běžný provoz většinou postačí. Třeba do myčky se šířkou 45 cm se vejde deset sad nádobí. Kdo nechce pračku kombinovanou se sušičkou, může zvolit pračku s hloubkou 38 cm a  sušičku, která jako jediná na trhu má hloubku 46,5 cm a lze ji tak stohovat na pračku,“ radí Martina Křižáková, Product Trainer značky Hoover.

I takzvané kompaktní trouby s výškou pouze 45 cm se běžně prodávají jako kombinované, třeba jako teplovzdušná trouba s mikrovlnkou nebo kombinace parní a teplovzdušné trouby. Varné desky se jsou k dostání ve variantě čtyřplotýnkové i jako dvou či trojplotýnky. Můžete tedy ušetřit část pracovní desky pro přípravu jídla.

Koupelna a centimetry

Základem pro zařízení malé koupelny je pečlivé rozkreslení prostoru, ideálně za pomoci 3D vizualizace včetně zvážení varianty propojit ji s toaletou a získat tak prostor navíc.

Velké zrcadlo skrývá skříňku zapuštěnou do stěny.

„Prostorovou vizualizací lze vymodelovat náhled koupelny podle přesných rozměrů. Zákazník si tak vytvoří detailní obrázek o tom, jak jeho nová koupelna bude ve skutečnosti vypadat,“ říká Ing. Ivana Nová, ředitelka koupelnových studií Koupelny Ptáček.

Stejně jako u jiných místností i zde se doporučuje využít světlé barvy obkladů, které koupelnu opticky zvětší. Do malé koupelny nepatří rohové vany, přednost by měly dostat sprchové kouty nebo vany se zástěnou.

Místo bidetu postačí bidetové sedátko nebo bidetová sprška. Klozet by měl být  závěsný, a to nejen kvůli snadnějšímu úklidu. Působí odlehčenějším dojmem.

To platí i o závěsných skříňkách, ať už jde o koupelnový nábytek, botník v předsíni nebo skříňky v obývacím pokoji. Vše na soklu působí naopak „těžce“. Pokud nelze zvolit závěsnou variantu, použijte alespoň subtilní kovové podnoží.

Bílou barvu v interiéru lze snadno doplnit jemnými pastelovými odstíny z kolekce Essence.

Do malých interiérů nepatří ani velké vzory nebo přemíra dekorací, ty vyvolají dojem chaosu. Velmi důležité je sjednocení podlah, do malého bytu je ideální použít pouze jeden typ.

Jaké barvy zvětší prostor

Výběr té správné barvy na stěny může vašemu bytu opticky vykouzlit několik metrů čtverečních navíc. V barevném spektru rozlišujeme odstíny teplé (červená, oranžová, žlutá), studené (zelená, modrá či fialová) a neutrální (šedá a bílá).

Pamatujte si, že teplé barvy přibližují a studené naopak oddalují. Podobná pravidla platí i pro světlé a tmavé barvy. Barvy tmavé přitáhnou vaši pozornost, zatímco světlé odstíny ustupují do pozadí.

„ Pro majitele malých bytů představují dobrou volbu odstíny světlé a spíše studené, třeba světle modrá, zelená či fialová. Nevhodné jsou naopak syté teplé barvy, jako třeba křiklavě oranžová či fuchsiová, které prostor zmenšují. Stejně tak je třeba se vyvarovat tmavým barvám na stropě,“ radí Lenka Švecová, Junior brand manager Primalex.

Místnost je předělená posuvnými panely na ložnici a obývací pokoj.

V módě je skandinávský styl, který se pro malé byty hodí velmi dobře. Používá světlé barvy a jednoduchý, lehký a subtilní nábytek. Kdo si netroufá na výběr nábytku a dalšího vybavení sám, měl by využít pomoci architektů nebo bytových designérů.

Ti vám mohou pomoci při návrhu nábytku na míru, což bývá u malých bytů velmi podstatné. Doporučí vám i zajímavou sklopnou postel či vymyslí rozkládací či zcela „zasouvací“ stůl , jaký navrhl architekt Stach do malého bytu.

Leave a Comment