Proč okenním rámům svědčí podzimní mytí a těsnění silikonová emulze

Slunce a teploty pod nulou mají jedno společné: jsou vždy důvodem, proč se nemají mýt ani seřizovat plastová okna. Chlad i horko totiž mění roztažnost profilů. Podzim je tak ideálním obdobím, kdy se do této činnosti, byť pro většinu lidí nepříliš oblíbené, pustit.

Okna či dveře s PVC profily vyžadují nenáročnou údržbu, navíc renomované značky nabízejí materiálovou stálost, přesto se vyplatí dodržet některé rady výrobců i prodejců.

"V horku nebo naopak při teplotách pod nulou by se okna neměla vůbec mýt nebo seřizovat. V létě při vysokých teplotách hrozí větší roztažnost profilů, takže okno může být lehce zkroucené a seřízení nebude přesné," varuje Ondřej Fridrich, marketingový manažer společnosti Inoutic.

Balíček se speciálním čističem, olejem a silikonovou emulzí vám vystačí na několik let.

Některé pečlivé hospodyňky možná překvapí, že podle jeho názoru (pokud nebydlíte u prašné a frekventované křižovatky a podobně) stačí umýt okna dvakrát za rok. Ideální je tak právě podzim a jaro, nejlépe po hlavní pylové sezoně.

Důvod? Pyl, prach a jiné polétavé nečistoty na povrchu totiž UV záření doslova zapéká do rámů. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude odstranění. U nově namontovaných oken je třeba strhnout ochranné pásky co nejdříve, zmizet musí také rychle zbytky malty či omítky po rekonstrukci. Čím déle zůstanou na rámech, tím hůře se budou odstraňovat.

Na abrazivní přípravky zapomeňte

Zatímco na běžné mytí stačí standardní prostředky z drogerie, na větší znečištění se doporučuje použít speciální "vodičky" na plast. "Většinou se dostávají v malé sadě s dalšími přípravky při montáži oken, ale lze je zakoupit také samostatně. Sada obsahuje i olej na kování či silikonovou emulzi na těsnění," vysvětluje Petr Vojtěchovský, obchodní ředitel společnosti JIS.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Rozhodně však zapomeňte na benzin, nitroředidla nebo dokonce abrazivní prášky na nádobí nebo smalt by mohly plast poškrábat. Stačí jemná houbička nebo hadřík, na které se aplikuje malé množství určeného čistícího přípravku.

Údržbě se nevyhne ani těsnění a kování. To se promazává olejem jedenkrát ročně, aby takzvaně nezatuhlo a nezanášelo se nečistotami. "Těsnění se zase maže silikonovou emulzí, aby nezteřelo a nestárlo rychleji, než je nutné. Prodlužuje se tak jeho životnost," radí Ondřej Fridrich.

K drobným, ale důležitým krokům pravidelné údržby patří také čištění odvodňovacích kanálků v profilech okna, kam se dostává voda při dešti, a s ní také nečistoty. Voda by se zde pak mohla hromadit. Ti, kteří zažili záplavy a voda vystoupila až na úroveň jejich oken, musí počítat s tím, že se do kanálků dostala spousta nečistot. Těm radí Ondřej Fridrich jediné: čistou vodou je důkladně propláchnout, a to několikrát.

Ostatním stačí sáhnout na poličku v koupelně a použít na vyčištění vatové tyčinky. Tak jako nepodráždí lidské ucho, stejně neuškodí profilům okna, zatímco u použití různých drátků může při neopatrné manipulaci dojít k poškrábání vnější strany rámů. Jednou za rok je také dobré pootočit krytkou klik a dotáhnout případně uvolněné šroubky.

Odvodňovací kanálky kryje plastová krytka, po jejím sejmutí lze začít s jejich čištěním.

Vatové tyčinky jsou ideálním pomocníkem při čištění.

Celá roční údržba tak trvá pár desítek minut, ale může výrazně prodloužit jak životnost oken, tak zaručit parametry tepelně izolační vlastnosti, které zákazník od plastových oken čeká.

"Na vlastnosti materiálů dáváme záruku pět až deset let, ale při základní údržbě by měla správně osazená okna sloužit naprosto bez problémů 25 či 30 let, jejich životnost je však ještě delší," tvrdí Ondřej Fridrich. Podzimní očista a "regenerace" má ještě jednu výhodu: předvánoční úklid se oken už nemusí týkat.

Leave a Comment