Baťovské domky ve Zlíně jsou unikátní památkou, která nemá ve světě obdoby. Atraktivní cihlová obydlí však architekt a zlínský zastupitel František Petr přirovnal k Potěmkinově vesnici. Navíc tvrdí, že jsou ve špatném stavu.
"Současný stav lze definovat jako jakýsi druh Potěmkinovy vesnice, jejíž jádro zůstává provizoriem," řekl Petr v rozhovoru.
Od člena koalice, která si na baťovské tradici tolik zakládá, jsou ta slova šokující. Petr jde dál: tvrdí, že domky jsou ve špatném stavu. "Z hlediska stavebně-technického umřely už dávno," naznačil Petr.
Mýtus o tom, že životnost domků je pouhých třicet let, ovšem vznikl nepochopením či zkreslením Baťova výroku, že nechce stavět domy, které přetrvají staletí. A radnice chce debatovat o budoucnosti baťovských čtvrtí. Jednou z možných variant je zmenšení památkové zóny.
"Nechceme nikomu nic nařizovat. Domy jsou soukromým majetkem, ale můžeme diskutovat o tom, že větší část domů se z památkové zóny vyjme a lidé si konečně budou moci domy upravit podle svých představ," uvedl primátor Zlína Miroslav Adámek.
Realitní kanceláře hlásí, že bydlení v cihlovém domku patří mezi velice atraktivní a žádané. "Jsou tím, co dělá Zlín Zlínem," potvrdila městská architektka Dagmar Nová. "Myslím, že pokud se lidé o dům starají, je to velice slušné bydlení," souhlasí Nová.
Úsporné obydlí
Odborníci se shodují, že Baťa je stavěl úsporně a že nepoužíval nejdražší technologie. "I tak si ale nemyslím, že by v současné době byly nepoužitelné. Ani nevím o žádných, které by poslední dobou chátraly," namítá vedoucí Centra stavebního inženýrství ve Zlíně Josef Vrána.
Majitelé si domy zatím mohou měnit podle rad památkářů. Vybudovali si přístavky, zrekonstruovali je nebo rozšířili prostory. "Nároky nových majitelů se mění a je třeba to vzít v úvahu," vyzývá k diskuzi Vrána.
Ovšem problémů v baťovských čtvrtích je víc. "Jsou tady úzké silnice, malé plochy na parkování a špatný přístup k domům z hlediska bezpečnosti," upozornil Adámek. To komplikuje práci hlavně hasičům při případném požáru nebo lékařům ze záchranky.
Problematické je i uklízení sněhu nebo vyvážení popelnic. "Infrastruktura nesouladí s žádnou platnou normou v republice," zdůraznil Petr.
Jak si radnice budoucnost unikátní památky představuje, není jasné. Podle primátora by některé domky mohly sloužit pro mladé rodiny. "Je to jen moje první osobní myšlenka," uvedl Adámek.
Ale je tu jeden problém. Radnice by domky musela vykoupit, protože většina jich patří soukromým majitelům.
Leave a Comment