Mladá rodina se rozhodla strhnout v pražských Modřanech starý dům po babičce a postavit na jeho místě nový. Pro milovníky přírody a navíc výtvarníky byla jasnou volbou dřevostavba. Projekt si vzal na starost architekt Mirko Neckář.
Na pozemek s plochou pouze 600 m 2 bylo nutné umístit nejen dům, ale také zachovat soukromý prostor zahrady a místo pro odpočinek pod vzrostlým ořechem. Majitelé i architekt se shodli také na tom, že by měl dům a zahrada více komunikovat s veřejným prostorem ulice. Ta je zde zcela klidná, a tak se stala součástí projektu.
Během debat a prací na projektu si mladí investoři stále více uvědomovali, jak je ovlivnily jejich pozitivní zkušenosti s bydlením ve staré chalupě na vsi, kam často jezdí.
Protože dům má přirozeně stárnout, ponechala se fasáda z nehoblovaného modřínu bez dalšího ošetření.
„Nenajdete tady proto žádná tepelná čerpadla, solární panely, rekuperace vzduchu, klimatizace a podobně. Místo toho jsme se soustředili na poctivé materiály v poctivých tloušťkách, těžké dřevité izolace, hliněné panely, dubové a modřínové masivy a podobně,“ popisuje architekt Mirko Neckář .
A pokračuje: „Láska stavitelů ke staré chalupě a prostému bydlení promlouvala i do detailů ve vzhledu domu. Proporci tabulek oken jsme odměřili ze starých dveří, knopky nábytku byly vysoustruženy podle šuplíku nalezeném v poli za vsí, kamna vytvořil kamnář, jsou podobná těm na chalupě.“
Ani starý dům po babičce nepřišel tak úplně nazmar, betonové cihly ze zbořeniště se použily na chodníčky, pilíře plotu i domu. A protože dům má přirozeně stárnout, ponechala se fasáda z neohoblovaného modřínu bez dalšího ošetření.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Stavba tak postupně změní svůj vzhled podle času a počasí. Stěny budou zarůstat vegetací, modřínová prkna šednout až černat. „Tomu jsme napomohli použitím reznoucích hřebíků, které se vymývají na fasádu,“ upozorňuje Mirko Neckář.
Umístění domu
Oproti okolní zástavbě ustoupil dům od silnice o osm metrů, aby před domem vzniklo malé „nádvoří“ se stromem a lavičkou. Původně zde neměl být ani plot a lavička měla být přístupná pro všechny, kdo by si chtěl posedět ve stínu stromu. Bohužel po zkušenosti se zloději během stavby vznikl na hranici pozemku plot.
I tak je ale dům vůči chodcům přívětivý a prostor pro komunikaci zde zůstal zachovaný. Od garáže souseda je dům vzdálený pouze půl metru a malé odstupy jsou i od sousedních domů. Celkové umístění stavby si vyžádalo tři výjimky z pražské stavební vyhlášky.
„Zahradě vévodí starý ořech, který je v létě příjemným slunolamem. V jeho blízkosti je umístěno veliké a hluboké zasakovací těleso dešťových vod, protože vody se ve zdejším podloží špatně vsakují. V plotě mezi sousedy jsme vytvořili malou branku, aby mohly děti přebíhat z jedné parcely na druhou,“ vysvětluje architekt Neckář.
Trámové stropy jsou z modřínového lepeného dřeva, podlaha z dubového masivu.
Logická dispozice
Architekt Neckář zvolil po dohodě s investory koncepci centrálního obytného domu se čtvercovým půdorysem. Ten protíná přísná linie probíhající od chodníku až na konec domu. Na ni umístil doplňkové části domu: garáž, předsíň, venkovní jídelnu a ateliér.
Další linie je vertikální, je to schodiště, které prochází od kuchyně až po věž na střeše. Jeho zábradlí se vine celým domem, nepřerušené madlo má celkovou délku 17 metrů a překonává výšku 5,5 metru.
V přízemí domu najdete foyer, velkou obytnou kuchyň, pokoj pro hosta, koupelnu s pračkou, spíž a již uvedené doplňkové místnosti. V horním patře je ložnice, dětský pokoj, počítačová pracovna a koupelna. Ve „věži“ se našel prostor pro jednoduše zařízený pokoj pro hosty s nádherným výhledem na soutok Berounky s Vltavou.
Stavební řešení
Pracovna v patře
Modřanský dům představuje dřevěnou skeletovou stavbu. „Vše bylo vytvořeno v počítači, opracováno na CNC strojích, sestaveno v dílnách a po dílech dovezeno na místo stavby. Hrubá stavba s pomocí jeřábů byla hotová za 14 dní. Než se cokoliv postavilo na místě, prošla každá část stavby čtyřmi počítačovými programy,“ vypočítává Mirko Neckář.
Se skladbou konstrukcí o tloušťce 420 mm má dům vynikající tepelně-izolační vlastnosti a díky hliněným omítkám udržuje příjemné klima.
„V koupelnách jsme na stěnách použili marocký štuk, který odborníci do finální podoby trpělivě hladili kameny a mýdlem. Trámové stropy jsou z modřínového lepeného dřeva, stejně tak jsme modřín použili na podhledy, schodiště i některý nábytek,“ říká autor projektu.
Na podlahy zvolil dubový masiv a ručně vyráběnou betonovou dlažbu. Dřevěné povrchy vnitřních prostor jsou ošetřeny oleji Osmo, dlažby oleji Kreidezeit.
Zahradě vévodí starý ořech, který je v létě příjemným slunolamem.
Technické informacePlocha pozemku: 600 m2 Zastavěná plocha: 160 m2 Užitná plocha: 180 m2 Součinitel tepelného prostupu obvodových konstrukcí: U=0,13 W/m-2.K-1 Koeficient tepelného prostupu oken: U=1,1 W/m-2.K-1 Konstrukce: stavba je založená na tepelně zaizolované železobetonové desce na základových pasech ze ztraceného bednění. Nosné panely jsou vyrobené z KVH nosníků o síle 180 mm, zaizolovány tepelnou izolací Steico flex a opláštěny OSB tl. 15 mm a zvenčí doizolovány těžkou minerální izolací Steico therm o síle 40 mm. Plášť domu je z neohoblovaných modřínových palubek s polodrážkou přibitých na dřevěný rastr, který tvoří provětrávanou mezeru. Na vnitřních plochách obvodových zdí jsou umístěny instalační předstěny o síle 60 mm vyplněné minerální izolací. Předstěny nesou dvojité desky Fermacell a hliněné panely a následně hliněnou omítku. Ta je v různém dezénu použita téměř v celém domě. Střecha: provětrávaná, doplněná těžkou dřevitou izolací Steico therm tl. 80 mm tak, aby se zabránilo přehřívání podkroví, je krytá antracitovým plechem Ruukki Classic premium. Výplně otvorů: Okna dubová, s historickým profilem a izolačním dvojsklem. Vnitřní obložky dubové, venkovní modřínové, stejně jako okenice. V nadpraží oken vznikl prostor pro umístění pružinových rolet. Dveře převážně posuvné, z dubového masivu. Hliněné povrchy a štuky: Aya.desajn |
Plocha pozemku : 600 m 2
Zastavěná plocha: 160 m 2
Užitná plocha : 180 m 2
Součinitel tepelného prostupu obvodových konstrukcí: U=0,13 W/m -2 .K -1
Koeficient tepelného prostupu oken : U=1,1 W/m -2 .K -1
Konstrukce : stavba je založená na tepelně zaizolované železobetonové desce na základových pasech ze ztraceného bednění. Nosné panely jsou vyrobené z KVH nosníků o síle 180 mm, zaizolovány tepelnou izolací Steico flex a opláštěny OSB tl. 15 mm a zvenčí doizolovány těžkou minerální izolací Steico therm o síle 40 mm. Plášť domu je z neohoblovaných modřínových palubek s polodrážkou přibitých na dřevěný rastr, který tvoří provětrávanou mezeru.
Na vnitřních plochách obvodových zdí jsou umístěny instalační předstěny o síle 60 mm vyplněné minerální izolací. Předstěny nesou dvojité desky Fermacell a hliněné panely a následně hliněnou omítku. Ta je v různém dezénu použita téměř v celém domě.
Střecha : provětrávaná, doplněná těžkou dřevitou izolací Steico therm tl. 80 mm tak, aby se zabránilo přehřívání podkroví, je krytá antracitovým plechem Ruukki Classic premium.
Výplně otvorů : Okna dubová, s historickým profilem a izolačním dvojsklem. Vnitřní obložky dubové, venkovní modřínové, stejně jako okenice. V nadpraží oken vznikl prostor pro umístění pružinových rolet. Dveře převážně posuvné, z dubového masivu.
Hliněné povrchy a štuky : Aya.desajn
AutorAutor projektu: MgA. Mirko Neckář Spolupráce: MgA. Kryštof Blažek |
Autor projektu : MgA. Mirko Neckář
Spolupráce : MgA. Kryštof Blažek
Leave a Comment