Podle realitních makléřů se ve středních Čechách prodává stále méně bytů, stoupá počet pronajatých. Tržní nájemné se zatím výrazně nezvýšilo. Zájem je o bydlení ve městech s dobrým spojením do Prahy.

Když si chtěl nedávno Radek z Kolína, který zatím bydlel u rodičů, ale již delší čas si vydělává, vzít hypotéku na byt, dostal v bance odmítavou odpověď. Rozhodl se proto najít si zatím podnájem.
Podobných lidí je nyní ve Středočeském kraji stále více, trh s pronájmy bytů proto na rozdíl od jejich prodeje výrazně ožil.
"Tento trend jednoznačně přisuzuji bankám, které odmítají proplácet stoprocentní hypotéky. Mnohdy ani klienti s nadstandardními příjmy neprojdou podmínkami bank kvůli naprosto iracionálním požadavkům," říká realitní makléř Aramis Reality Tomáš Peleška.
Největší poptávka je po pronájmech ve městech s dobrou dostupností do Prahy nebo jiných větších měst. Lidé jsou ale ochotni stěhovat se i do levných pronájmů mimo město. |
Největší poptávka je po pronájmech ve městech s dobrou dostupností do Prahy nebo jiných větších měst. Lidé jsou ale ochotni stěhovat se i do levných pronájmů mimo město.
Podle něj podmínky bank k poskytnutí hypotéky nyní splní jen velmi málo klientů a ti, co neuspějí, se uchylují k pronájmům a vyčkávají, jak se situace vyvine.
Banky zpřísnily podmínky
"Rizikovější hypotéky, jakými je například stoprocentní hypotéka, poskytujeme klientům, jejichž finanční historii známe," potvrdila zpřísnění podmínek Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny.V Raiffeisenbank už od podzimu stoprocentní hypotéku neposkytují vůbec. "Počet odmítnutých žádostí o hypotéku mírně vzrostl, hlavním důvodem je nedostatečná platební morálka žadatelů při splácení jiných úvěrů," uvedla Helena Dušková z Wüstenrotu.
Dalším důvodem, proč se lidé více zajímají o pronájmy, může podle zkušeností v realitních kancelářích být také neochota lidí riskovat v nejisté době.
"Před rokem byl poměr bytů prodaných a pronajatých deset ku dvěma, nyní máme na deset prodaných bytů jedenáct pronajatých. Byty se tedy pronajímají ve větším množství, než kolik se jich prodává," potvrdil Tomáš Kučera, jednatel společnosti ORIGINAL REALITY, která sídlí v Neratovicích na Mělnicku, ale působí v celém kraji.
Přestože poptávka po pronájmech stoupá, jejich cena zatím výrazně neroste. Standardní starší byty se nyní pronajímají přibližně za 8 až 12 tisíc. O ceně rozhoduje ještě jejich konkrétní umístění, zda a jakým způsobem jsou vybaveny či zda jsou po rekonstrukci.
V obecních bytech velkých 68 metrů čtverečních se regulované nájemné pohybuje od 1 224 korun v Příbrami až po 3 468 korun za byt v Kladně. Největší zájem je nyní o menší byty.
výpověď z nájmuMěsta bedlivě sledují dodržování všech podmínek nájmu. Když radnice zjistí pochybení, byt odebere. |
Města bedlivě sledují dodržování všech podmínek nájmu. Když radnice zjistí pochybení, byt odebere.
"Nejvíce je samozřejmě poptávka po pronájmech ve městech s dobrou dostupností do Prahy nebo jiných větších měst. Lidé jsou ale ochotni stěhovat se i do levných pronájmů mimo město. Momentálně máme nejvíce poptávek v Benátkách nad Jizerou, Milovicích či Nymburku. Proti tomu Mladá Boleslav se teď jen pomalu vzpamatovává z finanční krize," uvedl makléř Tomáš Peleška, který byty pronajímá především na Mladoboleslavsku a Nymbursku. Situace na trhu se v nejbližší době podle makléřů příliš nezmění.
V městských bytech nájemné někde podražilo
Zájem stoupá v poslední době také o městské byty. I v nich se však nájmy zvyšují. Na začátku roku je zdražili například v Mělníku, Benešově nebo Nymburku, v březnu v Kolíně, více začne od 1. května vybírat také Kladno."Díky tomu bude možno ročně postavit či zrekonstruovat třicet až čtyřicet bytů pro seniory, čímž se ve větších obecních bytech uvolní místo, které mohou využít rodiny s dětmi," zdůvodnil zdražení nájemného kladenský primátor Dan Jiránek.
Každý nájemce městského bytu byl totiž během posledních pěti let dotován z městského rozpočtu částkou 35 tisíc korun. "Jinými slovy, každý obyvatel Kladna, včetně kojenců a seniorů, doplácel na bydlení nájemníků v kladenských městských bytech částkou přibližně 700 korun ročně," uvedl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík. I tak město zdražilo nájem ještě o 6 procent méně, než mu povoluje zákon.
Města také bedlivěji sledují dodržování všech podmínek nájmu. Nyní například v Kolíně odebírá radnice byt třem nájemcům, u kterých bytový odbor přišel na to, že mají vlastní domek. "Porušili tím stanovená pravidla, vedoucí odboru proto předložil návrh na výpověď z nájmu," uvedl místostarosta Pavel Hoffmann.
Kolik zaplatíte (tržní nájemné)
Zdroj: Realitní kanceláře |
Zdroj: Realitní kanceláře Pozn.: Cena odpovídá odhadu realitních makléřů za průměrný pronájem standardního bytu o rozloze 68 čtverečních metrů.
Kolik zaplatíte (regulované nájemné)
Zdroj: Radnice |
Zdroj: Radnice Pozn.: Jde o standardní byt o velikosti 68 m 2 , cena v Kladně od 1. května.
Leave a Comment