Byt už osm let skvěle slouží. Majitelka rekonstrukci dokonale promyslela

Květiny vyrůstají ze stěny, světlo po kapkách dopadá ze stropu na podlahu kuchyně, kde se chodí po duze. Podkrovní bydlení pro módní návrhářku Caroline Beillerotovou v samém srdci pařížského Montmartru slouží majitelce beze změn už osmým rokem.

Před deseti lety potkala mladou oděvní tvůrkyni Caroline Beillerotovou štěstěna. Podařilo se jí získat 72 metrů čtverečních v podkroví na atraktivní adrese, hned vedle jednoho ze schodišť vedoucích k bazilice Sacré-Coeur.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Neútulný a zanedbaný prostor si žádal generální proměnu. Beillerotová  požádala svého přítele, začínajícího architekta Alexandra Delaunaye, aby jí pomohl vytvořit první vlastní skutečný domov.

Delaunay, který si v roce 2010 založil architektonickou kancelář s názvem SABO project, jí na míru vytvořil multifunkční bydlení. Pod střechou, mezi historickými a mimořádně křivými stěnami, v obklopení překrásných starých trámů, vznikl byt sloužící jak pro bydlení, tak jako otevřené studio určené pro práci i setkávání s klienty. Většinu rekonstrukčních prací zvládla Beillerotová společně s rodinou a přáteli.

Kouzlo apartmánu tkví v jedinečné kombinaci hravosti a přiznané historie. Barvy duhy a dominantní dravá žlutá nezápasí s retro nábytkem z bazaru, ale přirozeně si v bílých kulisách prostoru rozumí a souzní.

Nejsoukromější část bytu, ložnici, vysunul vestavbou Delaunaye nejvýše nebesům. Přespávají v ní zpravidla hosté. Architekt zrušil původní jednoduché dělení na dva pokoje s kuchyňským koutem a oddělil kuchyni a společenský salon od poslední, nově vytvořené místnosti: pracovny s ložnicí.

Bohatství na míru vytvořených skříní se dokázalo vypořádat s atypickou dispozicí a množstvím různých výklenků. Skříně mimo jiné tvoří i základ schodiště do ložnice a dodaly velkorysé úložné prostory, do kterých lze snadno a rychle uklidit běžný provozní nepořádek i ve chvíli, kdy se návštěva, ať už soukromá nebo pracovní, blíží po schodech nahoru.

V bytě není nouze o zajímavé nápady: masu bílých stěn a skříní oživuje pruhovaná podlaha ve čtrnácti barevných odstínech v kuchyni, stěnu zdobí šestadvacet květináčů s bylinkami. Výběr barev nebyl snadný, architekt s majitelkou vybírali z celkem osmi desítek barev, ze kterých vytvořili více jak tři desítky rozličných barevných kombinací.

Skříně mimo jiné tvoří i základ schodiště do ložnice a dodaly velkorysé úložné prostory, do kterých lze snadno a rychle uklidit běžný provozní nepořádek.

V pokojích jsou původní masivní dubové podlahy, stropní svítidla mají evokovat kapající krápníky. Populární skandinávský design se nevyhnul ani tomuto francouzskému bytu.

Objevuje se na doplňcích i nábytku. Židle a křesílka od manželů Charlese a Ray Eamesových doplňují další repliky i originály nábytku z padesátých let minulého století. Jídelní stůl navrhl v kolekci Pi francouzský designér Roderick Fry pro značku Moaroom, doplňují je židle od švýcarského architekta a designéra Hanse Bellmanna.

Alexandre Delaunay založil své studio jako skromný počin. Dnes sídlí a pracuje na dvou kontinentech, nejvíce SABO realizací najdete v New Yorku a Londýně. Kromě architektury se věnuje i scénografii a spolupracuje s hudebníky, tanečníky a uměleckou komunitou na obou kontinentech. Loni se dostal mezi čtyřicítku nejlepších mladých evropských architektů v cenách Forty under Forty.

Leave a Comment