Láska na první pohled. Současnému majiteli stačilo uvidět dům v nabídce realitní kanceláře na webu, a okamžitě věděl, že je to "ten pravý". I pod nánosem let viděl původní kvalitu. Cesta k nápravě však byla dlouhá.
Rodinný dům nedaleko Prahy byl postavený v roce 1938 pro trvalé bydlení. Jeho autorem byl vynikající architekt Vladimír Karfík, mimo jiné autor slavného baťovského mrakodrapu.
Dům s výraznými prvky funkcionalismu stojí na polosamotě, v horní části svažitého pozemku s jižní orientací a nádherným výhledem do údolí Jevanského potoka, za zády má nádherné lesy. Časem se i díky této své poloze dům proměnil pouze ve víkendový objekt.
Takto vypadal dům postavený v roce 1938 před rekonstrukcí.
Mělo to i své výhody, dům neprošel žádnými většími rekonstrukcemi, které by jej spíše poškodily, než mu pomohly, veškeré stavební materiály a prvky zůstaly zachovány.
Vyměnilo se pouze vytápění, protože veškeré rozvody byly vedeny "neesteticky" po povrchu zdí. Při podrobné kontrole našli architekti z architektonické kanceláře Adam Rujbr Architects , kteří se rekonstrukce ujali, jen pár prasklin obvodového zdiva.
V sondách pro zjištění skladeb se po několika týdnech objevila pouze prosakující spodní voda přibližně 15 centimetrů pod úrovní podlahy suterénu. Architekti se tak mohli zaměřit především na zkvalitnění původní podoby.
Citlivá rekonstrukce
Přístup architektů vycházel z velkého respektu k původnímu architektonickému řešení, které je velmi zdařilé. Ačkoliv vzniklo před více než 80 lety, lze je hodnotit jako stále aktuální.
Nová cesta ke garáži domu
Může se hoditTaké toužíte po kvalitním a krásném domě? Můžete si ho vybrat na Reality.iDNES.cz. Nabízíme vám tisíce nemovitostí po celé ČR. |
Také toužíte po kvalitním a krásném domě? Můžete si ho vybrat na Reality.iDNES . Nabízíme vám tisíce nemovitostí po celé ČR.
Autoři úprav respektovali původní hmotu domu, s ohledem na současný přístup pouze použili větší formáty zasklení a velkorysejší otevření domu do zahrady.
Většina oken je tak francouzská nebo pouze s malým parapetem. Vnitřní dispozice se také prosvětlila, a to díky vybouráním některých dělících příček, aby mohly vzniknout velkorysejší prostory.
Barevně a tvarově architekti pojali dům jako bílou kostku s výklenkem verandy a střešní terasy, posazené na stávajícím kamenném soklu.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Jak se měnil (a neměnil) dům
Suterén sice zůstal zachovaný jako technické a skladové zázemí domu, ale částečným vybouráním příček je dnes celý přístupný z interiéru druhého podlaží po vnitřním schodišti. Zachovány zůstaly všechny přístupy ze zahrady.
Hlavní vstup do domu funguje ze severní strany, v oplocení vznikla nová vstupní branka s přímou návazností na vstup do domu. Nové schodiště je komfortnější, byla vytvořena chybějící podesta před vstupními dveřmi. Zádveří se postavilo kompletně nové, prosklené se zastřešením vykonzolovanou deskou z pohledového betonu.
Na vstup navazuje schodišťová hala se stávajícím schodištěm, z níž je vstup do nové koupelny s WC na místě bývalé komory, se kterou si vyměnila místo. Vybouráním dělící příčky vznikl příjemný centrální obytný prostor spojený s kuchyní a jídelnou. Lze odtud vyjít velkým francouzským oknem na zastřešenou terasu.
Zastřešená terasa navazuje na obývací část.
Výhled z terasy je impozantní.
V obývacím pokoji nechybí rohový krb, pro odvod spalin však bylo nutné rozšířit komín vyfrézováním na průměr 200 mm a vyvložkovat jej nerezovým plechem.
V druhém nadzemním podlaží je ložnice a pracovna, kterou lze využít také jako pokoj pro hosty. Z obou místnosti můžete vstoupit na střešní terasu. V patře nechybí větší koupelna s vanou a WC.
Když se dobře staví
Při rekonstrukci nebyly nutné výrazné zásahy. Pouze nad nově vybouranými otvory se osadily nové překlady z válcovaných profilů. Obvodové stěny se samozřejmě zateplily, a to kamennou vatou o tloušťce 80 mm. Zateplení se nevyhnul ani žebírkový železobetonový strop nad suterénem. V prvním nadzemním podlaží byl zase použit sádrokartonový podhled se zvukovou izolací.
Interiér navrhl Marek Poddaný. Stejné stropnice byste našli i ve vile Tugendhat.
Veškeré stěny v suterénu byly zbaveny omítek, aby bylo zajištěno snadnější odvádění vzlínající vlhkosti. Důležité bylo zajistit přirozené provětrávání suterénních prostor, aby se nahromaděná vlhkost odvedla do exteriéru a nevzlínala do konstrukcí přízemí.
Vnitřní schodiště se pouze zrenovovalo, původní venkovní - kvůli potřebě podesty - nahradilo nové betonové. V obytných místnostech byla položena dřevěná třívrstvá podlaha (merbau), ve vstupním prostoru a v koupelnách je keramická dlažba.
Jendotná dřevěná podlaha interiér zatepluje a opticky zvětšuje.
Technické informaceStavba: rekonstrukce rodinného domu Garážová vrata: dřevěná dvoukřídlá s horizontální palubkovou výplní v tmavě šedé barvě. |
Stavba : rekonstrukce rodinného domu Autoři rekonstrukce: Ing.arch. Adam Rujbr a Ing.arch. Michal Grošup Autor interiéru : Marek Poddaný Dokončeno: 2013 Vytápění a ohřev TUV : tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, venkovní jednotka je umístěna na střeše u komína, v každé místnosti je splitová vnitřní jednotka. K ohřevu TUV slouží přímotopný zásobník o objemu 160 litrů umístěný v suterénu. V koupelnách jsou otopné žebříky s elektrickou patronou.
Garážová vrata : dřevěná dvoukřídlá s horizontální palubkovou výplní v tmavě šedé barvě. Plocha pozemku: 3 290 m 2 Zastavěná plocha RD : 81 m 2 Zpevněné plochy : 130 m 2 Užitná plocha: 1. PP: 49,9 m 2 , 1. NP: 43,9 + veranda 12,4 m 2 , 2. NP: 39,6 m 2 + terasa 14,1 m 2 Celkem bez teras: 133,4 m 2
Leave a Comment