Historická budova Karlovarského městského divadla je architektonickým a uměleckým klenotem lázeňského města, který od sametové revoluce prošel už druhou rekonstrukcí.
Velkolepá novobarokní stavba vznikla v letech 1884–1886 podle návrhů vídeňského ateliéru Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, který postavil mnoho významných reprezentativních objektů, mimo jiné kolem padesáti evropských divadel.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Za ohromující považují obdivovatelé budovy zejména její interiéry. Nejcennější součástí výzdoby umělecky vyšperkovaného divadelního paláce je ručně malovaná opona, která patří k nejkrásnějším v Evropě a zobrazuje složitou alegorii vyjadřující oslavu básnického umění.
Vzešla z malířského mistrovství trojice renomovaných vídeňských autorů, tedy bratrů Klimtových a Franze Matsche. Triu samozřejmě dominuje postava Gustava Klimta, který patří k nejslavnějším evropským malířům.
Na počátku 90. let minulého století se divadlo ocitlo na pokraji havarijního stavu, a tak se město pustilo do rekonstrukce. Kromě hojně medializované restaurace Klimtovy opony se pracovalo především na úpravách interiéru a technologických prvků, ale také se opravila střecha.
V roce 2018, 24 let po zahájení prací, město rozhodlo o další obnově budovy. Ukázalo se totiž, že při původní rekonstrukci střechu pokryli nekvalitní krytinou, která se nedala opravovat po částech, a interiér divadla začal být v ohrožení.
Nyní ji tedy nahradila špičková španělská břidlice, která by podle odborníků měla vydržet minimálně 30 let. Současně dostala fasáda nový nátěr, takže divadlo je nyní vybarvené nejspíš stejně jako v době svého vzniku. Obnovilo se rovněž zlacení budovy a zrestaurovalo sousoší.
Karlovarské městské divadlo patří k nejatraktivnějším stavebním památkám ve městě. V historické budově se odehrává bohatý program, který se snaží zaujmout různé věkové i sociální skupiny. Zahrnuje české i zahraniční divadelní hry, operní představení a také české premiéry.
Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .
Leave a Comment