Obec Bystřice pod Lopeníkem ve Zlínském kraji odkoupila v roce 2015 od soukromého majitele domek č.p. 77, aby v něm zřídila místní muzeum. A k tomuto účelu těžko mohla najít vhodnější objekt.
Využít dům jako prostor rekapitulující minulost obce se vyloženě nabízelo: kdysi ho totiž obýval člověk velice významný pro její historii – učitel, kronikář, spisovatel, a hlavně fotograf Jan Beníček, který desítky let podrobně dokumentoval život v Bystřici pod Lopeníkem a jejím okolí. Zevrubná rekonstrukce objektu začala v roce 2016 a pokračuje prakticky dodnes.
Domek potřeboval novou podlahu, omítky a dveře, v jedné místnosti se podle původního návrhu zhotovil dřevěný strop. V další fázi se místnosti vybavily nábytkem a předměty, které se podařilo sesbírat od místních obyvatel, využily se i dary lidí z jiných obcí v regionu. Pak přišla na řadu oprava stodoly, kterou obec zajistila za přispění ministerstva zemědělství.
Na realizaci se podílela hlavně obec Bystřice pod Lopeníkem. Práce v muzeu pořád pokračují, protože každé další vylepšení stojí dost peněz, a obec se snaží přidávat každý rok nové expozice.
Domek slouží i jako vzorové stavení pro inspiraci těm, kdo opravují staré stavby, aby používali místní materiál, jako je kámen, dřevo nebo hlína. Že to funguje a vydrží, je vidět na domě a stodole, která zde stojí už od roku 1840.
Muzeum vyhledávají turisté i místní. Kromě prohlídky různých expozic z historie obce nabízí muzeum i dokumentární a přírodopisné filmy z oblasti Bílých Karpat a také akce zaměřené na gastronomii. Různé ochutnávky a ukázky zpracování místního ovoce jsou vyhledávaným lákadlem i pro školní výpravy.
Muzeum vyrábí vlastní džemy, mošty, povidla a sušené ovoce – všechny produkty jsou k ochutnání. Návštěvníci se v sezoně mohou účastnit programu na zpracování ovoce a část výsledku si odnést domů. Stodola se hojně využívá pro pořádání svateb a různých oslav.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .
Leave a Comment