Dvanáct měsíců jsme zveřejňovali příběhy čtenářů, kteří řešili problémy s bydlením. Některé se podařilo vyřešit hned, jiné případy stále pokračují. Nyní jsme se ke čtyřem z nich vrátili a zjišťovali, jak jsou na tom dnes. Seriál Reality pod lupou bude pokračovat i v roce 2015.
1. příběh Rekonstrukce byla pro rodinu životní katastrofou
Daně a Filipovi z Mělníka jejich trápení s neobyvatelným domem ještě neskončilo. Na začátku byl splněný sen o životě v domku se zahrádkou, ale když selhal řemeslník, byl všemu konec. Provizorně zakrytou střechou jim do domu několikrát zateklo vlivem prudkého větru, který strhl část plachet.
Manželé stále nemohou v domě bydlet, protože dům je plesnivý, promáčený, vybavení zničené a zároveň nemají prostředky na opravu. Střechu se jim s pomocí přátel podařilo provizorně zabezpečit.
Katastrofa z Mělníka |
Naštěstí se po statickém průzkumu a kontrole únosnosti konstrukcí zjistilo, že u stávající stavby lze vybudovat novou střechu i případné obytné podkroví.
Manželé si v obavách z další zimy našli projektanta, po kterém požadovali takový projekt na rekonstrukci a modernizaci, který bude v souladu s požadavky úřadů, nikoliv dělaný „na koleně“ jako doteď.
K tomuto kroku přispěli i čtenáři iDNES kteří na zveřejněný transparentní účet zaslali téměř 15 tisíc korun. Rodině se i díky tomu podaří pomalými kroky dojít k snesitelnému bydlení.
Nyní netrpělivě čekají na dokončení projektu, neboť štítová zeď, která je osamocena a zajištěna podpůrnými trámky, dlouho nevydrží. I přes nedostatek financí chtějí manželé co nejrychleji přikročit ke skutečné rekonstrukci zastřešení, jak si to původně plánovali.
2. příběh Byt je zamořený plísní a nasycený alergeny
Jiří s Gábinou mají stále problém s nadměrným rosením oken a plísněmi na oknech a ostěních. Původní majitelka se k celé situaci staví vlažně, ale i tak nechala některé závady opravit. I když dost svérázným způsobem.
Jednoho dne se u dveří bytu Jiřího a Gábiny objevil bez ohlášení řemeslník, který se s nimi dohodl. Na nepřiměřeně vlhká okna a rozsáhlou plíseň však bývalá majitelka nereaguje a vše snad záměrně prodlužuje. Jiří s Gábinou na ni proto podali žalobu. Soud se ovšem může táhnout roky a nezdravé klima je v bytě dál.
Nad okny je plíseň a vlhnou i při normové teplotě. Stékající kondenzát znehodnocuje parapet.
Vzhledem k probíhajícímu sporu si Jiří a Gábina nechají v chladných měsících roku zpracovat ověřovací termografické měření, které ukáže, zda plísně způsobuje nesprávné osazení a prochládání přes ostění a spáru, nebo zda jsou závadná přímo okna.
3. příběh Pěkný český podraz s domy v Kunovicích
Tři manželské páry, které se velmi nevybíravým a nesolidním způsobem snažil obelstít majitel stavební společnosti, nemají sice po starostech, ale bydlí. Za rok stihla policie šetřit a také zastavit trestní řízení možného podvodného jednání majitele stavební společnosti, jehož firma údajně manželům prodala něco jiného, než co měli dohodnuto ve smlouvě.
Tepelná izolace v podhledu byla poházena na půdě. Vpravo je nedokončená úprava kolem domu.
Firma totiž na svých internetových stránkách nabízela domy nízkoenergetické či úsporné, ale v kupní smlouvě již tato informace nebyla přesně specifikována. Kvůli tomu majitelé „úsporných rodinných domů“ protopí více, než s čím při nákupu původně počítali.
Naštěstí nebyly v domech žádné zásadní vady, které by bydlení znemožňovaly, či přímo ohrožovaly. Reklamovat by stejně nebylo kde, firma totiž již neexistuje a všechny menší závady si majitelé museli opravit na vlastní náklady.
4. příběh Byt u Hradce Králové. Majitel bytu narazil a prohrává
Libor spolu s dalšími majiteli zjistil, že firma, která dům stavěla, už neexistuje. Reklamační dopis byl tedy zbytečný. Zoufalství se stavem domu řeší Libor nově získanou prací v Praze a vyhlídkou na vlastní rodinný dům za městem.
S manželkou nyní hledají vhodný pozemek ke stavbě, nebo starší dům k rekonstrukci. Developerským projektům již nevěří a chtějí se do stavby či rekonstrukce pustit svépomocí.
Znečištěné a poškozené dveře u sklepa. Vpravo test sprchového koutu a vytékající voda
„V bytě slyšíme každé upadnutí lžičky i přes dvě patra, slyšíme souseda, jak se sprchuje, slyšíme spouštění vrat do garáží, slyšíme každý krok o podlaží výš,“ popisuje situaci Libor.
Manželé se rozhodli, že nemovitost časem buď pronajmou, nebo se ztrátou prodají. Nové majitele totiž budou muset o vadách informovat, jinak se mohou dostat do problémů. Kupec by mohl vše reklamovat a požadovat slevu z ceny.
Reality pod lupouKoupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.
Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete zde. Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář. |
Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích?
Jednejte zodpovědně. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.
Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES portálu Reality.iDNES a specialistů ze společnosti Bytecheck , kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence.
HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE
Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete zde .
Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář .
Leave a Comment