Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí udržet nepodařilo. S novým přítelem a dcerou vypadalo vše skvěle, jenže udeřila rakovina. Jako „lék“ by měla Lucii pomoci i nová kuchyň navržená designéry.

Dnes čtyřicetiletá Lucie po farmě vždy toužila, chtěla také žít ve vesnici, kde má všechny příbuzné (je ze čtyř dětí). Proto se také rozhodla vzít si hypotéku a manžela po rozvodu vyplatila, aby jí dům i farma zůstaly.

Provizorní kuchyň fungovala celých 18 let, co dům stojí.

Jenže splácet 3,5 milionu korun, tedy skoro dvacet tisíc měsíčně, bylo hodně náročné. Dělala účetnictví pro řadu firem, starala se o farmu, vedla prodejnu s chovatelskými potřebami. Neznala odpočinek.

A tak není divu, že se nikdy nedočkala normální kuchyně, neměla na ni. Provizorium s regály a závěsy místo dvířek tu zůstalo celých 18 let, co dům stojí. Ani s novým přítelem Lubošem se nové kuchyně nedočkala, buď nebyl čas, nebo peníze. Přítel je sice profesí architekt, ale živí se historickým šermem. Důležitější pro oba byla spokojená dcera a fungující farma.

Jenže před třemi lety Lucie onemocněla rakovinou děložního čípku a všechny peníze šly na alternativní léčbu. Nezabírala, a tak přišla na řadu klasická, která, alespoň podle posledních výsledků, pomohla.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Lucku její sestry přihlásily do televizní show Jak se staví sen, věděly totiž, jak touží po pěkné kuchyni, kde by mohla hostit celou rodinu. I tady měla Lucka štěstí: proměnu si vzali na starost designéři Kamila Douděrová a František Kobližka, kteří zvládli během pěti dnů proměny pomoci i se zvířaty na farmě.

Další premiérový díl uvede televize Prima 25. února ve 21:30. Opět se bude měnit kuchyň, ale také pokoj pro hosty.

Ve venkovském stylu

Interiér domu obrostlého popínavými rostlinami a s malým hospodářstvím, kde rodina chová koně, kozy a slepice, si přímo říkal o venkovské pojetí.

Kamila Douděrová a František Kobližka navrhli nejen novou kuchyň, ale také obývací prostor s jídelnou. „Dům není starý, žádné problémy zapříčiněné zubem času jsme neočekávali, ale bylo zřejmé, že na interiér nezbyly prostředky. Vybavení obývacího pokoje a kuchyně působilo ponuře a provizorně, nedodělaně. Například místo kuchyňských skříněk byly jen korpusy skříní zakryté závěsy,“ popisují designéři.

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z masivního dřeva.

Jejich hlavním cílem tak bylo vnést citlivě do domu venkovský styl. „V rámci dispoziční změny kuchyně jsme navrhli velký varný ostrůvek. Původní masivní dveře jsme natřeli namodro. Výsledkem je svěží kombinace barev spjatá s okolní přírodou a respektování venkovského stylu s použitím přírodních materiálů, jako jsou dřevo a kámen,“ říká Kamila Douděrová.

V proměně se tentokrát nebouralo. „Z kuchyně je krásný výhled do kraje, což nás inspirovalo pojednat ji jako venkovní, navrhli jsme proto pod strop novou trámovou konstrukci, aby připomínala venkovní terasu, a její trámky jsme využili pro pnutí rostlin a osvětlení,“ upozorňuje František Kobližka.

Vznikl tak jednoznačně venkovský styl, avšak s moderními prvky černé pracovní desky nebo zastíněním oken výraznými římskými roletami a závěsy s rostlinným motivem. Stylu napomohla také podlaha z dřevěných masivních prken upravených olejem.

Do kuchyně s profilovanými dvířky ve vanilkové barvě navrhli designéři kulatý jídelní stolek z ratanu v tyrkysové barvě. Hlavní jídelní stůl pro osm a více lidí je však až v obývací části, před krbem.

V nové kuchyni nechybí myčka, avšak ani dvě chladničky, jedna je určena pro výrobky z kozího mléka.

Protože Lucie vyrábí i řadu produktů z kozího mléka, umístili designéři do kuchyně dvě chladničky, jednu výhradně právě pro potraviny z kozího mléka. Retro design spotřebičů Gorenje dokonale podtrhl pojetí „venkovské“ kuchyně.

Aby si rodina a hlavně Lucka mohla odpočinout v létě venku, přidali autoři proměny na terasu elektricky ovládanou výsuvnou markýzu Climax v příjemné světle pískové barvě, aby ladila s celým domem.

Celá proměna tentokrát vyšla na 822 707 korun.

Leave a Comment