Před čtyřmi roky jsme s přítelkyní Bárou a naším štěnětem objevili v obci Lovětín v jižních Čechách zašlý a léta neobývaný dům ze začátku 19. století. S nadšením jsme ho koupili. Plánovali jsme rychlou a levnou rekonstrukci a pak dlouhý, krásný život na venkově, píše čtenář v dalším příspěvku do naší soutěže o zateplení domu.
Protože jsme neměli moc peněz, zamýšleli jsme většinu stavebních prací provádět sami. Po dvou letech bourání, kdy odstraněním jedné nefunkční konstrukce se rázem objevily tři další poškozené, zbyly na domě jen obvodové cihlové stěny, v hospodářské části domu kamenné, dále malý sklípek a většina původního krovu.
Omítky, dlažby, obklady, nahnilé dřevěné podlahy a netěsná okna i dveře, nekvalitně vyzděné vnitřní příčky, protékající krytina z cementových tašek, rákosové podhledy nasáklé vlhkostí, to vše jsme postupně osekali, zbourali a odvezli s pomocí sousedů a pracovníků obce do polních cest.
Proměna venkovského domu |
Zobrazit fotogalerii
Protože jsem veškeré bourání dělal sám, mohl jsem ušetřit každou stavební konstrukci, která odolala zubu času a mohla dál vytvářet mosty mezi starým a novým.
Šetrně jsem tak osekal hlavní kamenné a zděné stěny, sklípek s cihlovou klenbou, očistil a ošetřil jsem většinu původního dřevěného krovu a pod umakartovou linkou jsem objevil základy původní cihlové pece na chleba, které nás inspirovaly k plánu postavit na stejném místě nová kachlová kamna, budoucí srdce našeho staronového domu.
Po roční služební cestě strávené v zahraničí jsme konečně měli nějaké peníze. Mohli jsme tedy náš vysněný venkovský dům začít skutečně stavět. Díky zdlouhavé, tři roky trvající bourací a přípravné fázi jsme měli projekt dobře promyšlený.
Ze třech malých přízemních místností v obytné části jsme se rozhodli udělat jeden prostor, společenskou část domu. Do rozšířené vstupní přístavby se nám podařilo vezdít dvě místnosti, záchod a koupelnu.
Soukromou část domu, zejména ložnice, jsme naplánovali do prostorného podkroví a zatím jsme jejich realizaci odsunuli do druhé etapy rekonstrukce. V přízemí hospodářské části stále máme určitou prostorovou rezervu pro dřevník, dílnu, technickou místnost a další využití.
Budoucí společenská místnost s novými okny, čistou betonovou podlahou a štukovanými stěnami
Vstup do společenské místnosti. Neomítaná stěna s křížem a zazděnou stoletou cihlou z Petrohradu
Na jaře tohoto roku se na nás usmálo štěstí a narazili jsme na dva šikovné zedníky, co každý rok přijíždějí z Ukrajiny za prací. Nejprve jsem se s nimi domluvil na stavbě kamenné zídky, abychom mohli vyrovnat svah kolem domu dvěma zatravněnými terasami.
Nakoupil jsem stavební kámen v lomu Sumrakov, cement a písek ve stavebninách, nakreslil plánek a zbytek nechal na Ivanech (oba se jmenují Ivan). Zídka nakonec vyšla zhruba o 60 tisíc korun levněji než od stavební firmy a kvalitu práce ocení prakticky každá návštěva.
Osobně dávám přednost tradičním stavebním materiálům, proto mi vyhovuje, že Ivani jsou "ze staré školy" a před lepidly a tmely upřednostňují cement, vápno a kvalitní písek.
Po výměně střešní krytiny za novou pálenou tašku Tondach jsme se pustili do ručního podřezání a odizolování obvodových stěn. Na odkopané podlahy jsme provedli betonové základové desky vyztužené kari sítěmi. Následovala hydroizolace asfaltovými modifikovanými pásy napojenými na izolaci podřezaných stěn.
Stavba kamenné zídky pro budoucí severní terasu
Podlahy jsme zateplili vrstvou podlahového polystyrenu tloušťky 100 milimetrů. Na provedení čistých betonových podlah jsme si pozvali firmu z Českých Budějovic, za tři hodiny měli hotovo a zhruba v tu dobu vnitřek domu opět začal připomínat místnosti pro bydlení.
Rozvody kanalizace jsem prováděl sám, na vodu a elektriku jsme si najali profesionály. Vytápění domu jsem po konzultacích s topenáři navrhl elektrickými přímotopnými tělesy, která budou řízena jednoduchou centrální jednotkou od firmy ABB.
V severní části domu, kde je vstupní chodba, záchod a koupelna, jsme instalovali elektrické topné kabely do betonové podlahy. I ty jsou napojeny na řídicí jednotku. Ta bude vyhodnocovat teplotu v jednotlivých místnostech a dle zvoleného programu optimalizovat vytápění celého domu, zejména v době naší nepřítomnosti. Pomocí GSM modulu bude možné jednotlivé programy ovládat i na dálku.
Stávající dřevěná okna i dveře jsme se rozhodli vyměnit za nové výplně v dřevěných rámech s izolačními trojskly. Členění oken a dveří i barvu rámů jsme zachovali s jednou výjimkou, dveře na budoucí terasu jsme udělali celé prosklené, opět zateplené izolačním trojsklem.
Dokončování vstupních pilířů kamenné zídky
Nové podhledy budou provedeny ze smrkových palubek naimpregnovaných vosky mléčné barvy. Strop hlavní místnosti a celý krov plánuji ještě letos zateplit minerální vatou o tloušťce 24 centimetrů.
Protože jsou původní krokve vysoké pouze 12 centimetrů, nakoupil jsem role minerální vaty Knauf Unifit 039 o 120 milimetrech, které budu klást ve dvou na sebe kolmých vrstvách. Na krokvové nástavce nalepím parotěsnou reflexní fólii a ukotvím dřevěný rošt pro uchycení palubek.
Podlahy, parapety a kuchyňská linka budou z masivního dubového dřeva, na ně se ale vrhnu raději až příští rok, kdy budou interiérové konstrukce již dostatečně vysušené.
Povrchy stěn v koupelně, na záchodě a v chodbě zamýšlíme provést pomocí omyvatelných dekorativních stěrek na cementové bázi, které budou probarveny. Hlavní místnost je již naštukovaná klasickým štukem a bude natřena na bílo. V místnostech s podlahovým vytápěním bude čedičová dlažba, která dobře vede teplo a navíc je schopná odolávat účinkům naší čtyřnohé bíglice Aine.
Pro zateplení vnější fasády plánujeme použít fasádní desky z minerální vaty v tloušťce 150 milimetrů. Chtěli bychom v zateplení provést stejné dekorativní orámování oken a zvýraznění nároží, jaké bylo u původních venkovních omítek, proto tuto část stavebních prací necháme na odborné stavební firmě.
Návrh výškového uspořádání okolí domu
Návrh atypických kachlových kamen od kamnáře Merlina
Na závěr jsem si nechal již zmíněný plán kachlových kamen, která jsou však ve skutečnosti bodem, kolem kterého se celá rekonstrukce "točí". Pro ně budeme tuto sobotu s Ivany budovat nový komín Heluz, přestože má dům již dva staré komíny.
Pro kamna jsme uzpůsobili dispozici celého domu, aby mohla být v samotném centru otevřeného prostoru. Dlouho jsme s přítelkyní vybírali kamnáře, který by rozuměl technické stránce kamen a současně měl cit pro detail. Přece jen je to investice v řádech stovek tisíc.
Nakonec jsme dostali tip na kamnáře Merlina ze Šumavy, který vytvořil atypický model kruhových kamen s ručně vyráběnými kachlemi. Kamna budou zasazena mezi dva komíny a samozřejmě budou středobodem celého domu. Kachle se stejnou glazurou i motivem, zaválcovaná polní tráva, použijeme i pro obložení stěny za kuchyňskou dřevěnou deskou ve stejné místnosti.
Podmínky soutěže o zateplení domuPro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz). Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:
Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením. V textu by se měly objevit tyto informace:
Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení. Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich. Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií: • architektonické řešení a estetický dojem Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE. Harmonogram soutěže:
Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent. Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.
Získejte okamžitou slevu! Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde. |
Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idne ).
Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:
Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.
V textu by se měly objevit tyto informace:
Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.
Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idne co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.
Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:
• architektonické řešení a estetický dojem • ohled na úspory energie • použití ekologických materiálů
Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE .
Harmonogram soutěže:
Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.
Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.
Získejte okamžitou slevu!
Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde .
Leave a Comment