Když se chce, všechno jde. Řekli si v Litomyšli a vrátili nábřeží život

Okolí říčky Loučné v Litomyšli bylo na začátku 20. stoletíplné života a romantickou atmosféru si uchovalo i za prvnírepubliky. Pozdější necitlivé zásahy ale zapříčinily, že seživot z nábřeží postupně vytratil.

Nábřeží na Vodních valech a park u Smetanova domu se nacházejí nedaleko historického centra Litomyšle a místní sem chodili v podstatě jen na dětské hřiště. Proměnu celé lokality iniciovaly místní spolek Generace 89 a město Litomyšl.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

V roce 2011 město získalo finanční a odbornou podporu od Nadace Proměny Karla Komárka – poté odstartovala rozsáhlá rekonstrukce podpořená heslem Dialog mezi řekou a městem, jejímž cílem bylo vrátit na nábřeží život a vytvořit příjemný prostor pro trávení volného času v okolí řeky.

Projekt je unikátní tím, že se do něj celou dobu zapojovali prostřednictvím nejrůznějších aktivit místní lidé. V úvodu se nejprve uskutečnil rozsáhlý průzkum názorů, z nějž vyšlo zadání pro architektonickou soutěž. Zvítězil návrh z ateliéru Rusina Frei architekti.

V dalších etapách se do něj promítaly podněty úřadu a místních obyvatel, kteří měli opakovaně možnost diskutovat o řešení prostoru přímo s autory návrhu – při jednáních nebo komentovaných procházkách.

Diskuse následovaly při každém posunu v projektu, klíčovým tématem bylo například nové dětské hřiště od výtvarníků Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského.

Dnes je nábřeží moderním městským prostorem, přírodní kouzlo říčního koryta zůstalo zachováno. Architekti propojili původně oddělené prostory ulice Vodní valy, nábřeží, řeky a parku u Smetanova domu.

Klíčovým tématem bylo například nové dětské hřiště od výtvarníků Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského.

Těžištěm proměny se stala nábřežní promenáda s originálním dětským hřištěm, lemovaná červenou zídkou, do níž jsou vepsány vzpomínky lidí, kteří tu kdysi vyrůstali.

Lepší přístup k řece i nové možnosti jejího přechodu umožňují kamenný brod, nová visutá lávka a sklápěcí mola připomínající někdejší máchadla. V parku u Smetanova domu vyrostl pavilon se zelenou střechou a posezením pod vzrostlými stromy jako zázemí pro společenské události a kulturní slavnosti.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Leave a Comment