Klášter Želiv v kraji Vysočina založený před 880 lety řádem premonstrátů prošel v historii obdobími rozkvětu i hlubokého úpadku. Nedávno se vítr opět obrátil příznivým směrem.
Areál kláštera byl vydrancován husity, konfiskován Jiříkem z Poděbrad a vypleněn za třicetileté války. Bratři premonstráti jej obnovili a v 18. a 19. století se stal střediskem vzdělanosti a kultury v regionu.
V totalitní době tu komunisté zřídili nejprve internační tábor pro řeholníky a kněze, později protialkoholní a psychiatrickou léčebnu. Po sametové revoluci se vrátil řádu premonstrátů, kteří však na údržbu rozsáhlého areálu neměli dostatečné zdroje.
Díky osvícenému přístupu opatů Bronislava a Jáchyma, kteří umožnili s předstihem připravit plány rekonstrukce ambitů kláštera, opravu a restaurování kostela Narození Panny Marie a fasád konventu i opatství, získal klášter finanční prostředky z evropských fondů.
Po rekonstrukci, která probíhala od května 2018 do září následujícího roku, jsou obnoveny fasády historických budov konventu kláštera, budovy opatství (kdysi sídlo opata kláštera) a domu č. p. 115 (dům sládka pivovaru).
V konventu žijí bratři premonstráti. V přízemí kláštera je pro návštěvníky připravena prohlídková trasa o historii objektu s ukázkami uměleckých sbírek, vnější okruh prohlídek zase nabídne vysvětlení historie jednotlivých budov s důrazem na hodnotnou uměleckou výzdobu fasád.
Dále se v areálu pořádají nejrůznější akce pro dospělé i děti – koncerty, přednášky, divadelní představení. V budově č. p. 115 je zřízené ubytovací středisko pro mládež.
V budově opatství je v provozu klášterní hotel, jehož pokoje jsou vybavené replikami historického nábytku. Hosté mohou posedět v restauraci s romantickým výhledem do klášterních zahrad, jejíž interiér zdobí klenuté stropy a prosvětlují velké prosklené tabule.
V areálu se nachází též pivovar a klášterní lazebna, kde si v krásném prostředí návštěvníci užívají například pivní koupele, zážitkový několikatryskový sprchový kout nebo relax zónu.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .
Leave a Comment