Družstevní byt pořídíte obvykle o pět až deset procent levněji než ten v osobním vlastnictví. Kvůli finanční krizi navíc ceny ještě klesly a kupujících je méně. Díky tomu je možné s prodávajícím o penězích i o podmínkách koupě vyjednávat.

Koupě družstevního bytu má háček. Musíte mít buď hotovost, nebo možnost ručit bance jinou nemovitostí. Anebo získat slib od družstva, že se byty budou v blízké době převádět do vlastnictví - pak je možné dostat předhypoteční úvěr, který bude později jednorázově splacen hypotékou.
PROČ SI DRUŽSTEVNÍ BYT (NE)POŘÍDITPřednosti Nevýhody |
Přednosti * nižší pořizovací cena * jednoduchý a rychlý převod členských práv a povinností * převod nepodléhá souhlasu družstva (pokud to není zaznamenáno ve stanovách družstva) * neplatí se daň z převodu nemovitosti * o dům i byt se musí starat vlastník, tedy družstvo * je těžší exekuovat členský podíl
Nevýhody * nájemník není vlastníkem bytu * byt nelze prodat ani koupit (jen převést členská práva) * obtížnější financování (není možné použít družstevní byt jako zástavu při žádosti o úvěr) * nutný souhlas družstva k podnájmu a rekonstrukci * finanční problémy družstva ovlivňují nájemníky
"Lidé většinou kupují družstevní byt, když předtím prodali ten svůj a získali hotovost," popisuje praxi David Černík z Maxima Reality.
"Díky předhypotečním úvěrům a stavebnímu spoření jsou ale družstevní byty dostupné stále širší skupině lidí," dodává. Přestože zájem o družstevní bydlení roste, poptávka po bytech ve vlastnictví je stále o 40 procent vyšší.
Budete-li si chtít pořídit družstevní byt 3+1 o rozloze 80 metrů čtverečních v panelovém domě například na pražském Žižkově, najdete ho nyní v nabídkách realitních kanceláří za 3 780 000 korun.
Kdyby byl na Chodově, koupíte ho za cenu okolo 2 990 000 korun a ve Stodůlkách za 2 450 000 korun.
Ve středních Čechách je samozřejmě levněji - stejný byt se nyní v Brandýse nad Labem nabízí za 1 820 000 korun, v Kladně za 1 999 000 korun a v Mladé Boleslavi za 1 770 000 korun.
Nová výstavba? Zcela chybí
Nové družstevní byty se dnes staví už jen minimálně, zlepšení nepřinesl ani zákon o podpoře družstevní bytové výstavby. Pokud už se staví nové družstevní domy, je to především z důvodu speciálních dohod mezi developery a bankami, neboť úvěry poskytované družstvům patří k obchodům s nejnižší rizikovostí.
Přes polovinu domů po renovaci
Do revitalizace bytových domů investují družstva velké prostředky, díky čemuž je již více než polovina družstvy spravovaných domů zateplena, mají vyměněná okna a zmodernizované výtahy, které splňují bezpečnostní požadavky.
"Rozhoduje kvalita celého družstva. Výhodné totiž pro mnohé kupující je, že družstvo řeší všechny problémy související s bydlením - od výměny oken až po malování společných prostor. To mnozí lidé považují za velkou přednost," říká Otakar Šmíd z realitní kanceláře AAAby
KOLIK DÁTE ZA DRUŽSTEVNÍ BYTPraha V současné době je průměrná cena družstevního bytu v hlavním městě 39 774 korun za metr čtvereční. Jsou to byty střední velikosti, tedy od 50 do 100 metrů čtverečních, většinou mají dispozici 3+1. Za takový byt tedy obvykle zaplatíte od 1 800 000 až po 7 275 000 korun. Průměrná cena bytu 3+1 o velikosti 68 metrů čtverečních pak bude 2 704 589 korun. Střední Čechy Ve středních Čechách jsou družstevní byty samozřejmě levnější. Za metr čtvereční bytu v družstevním vlastnictví tady průměrně zaplatíte okolo 24 370 korun. Zdroj: AAAbyty.cz |
Praha
V současné době je průměrná cena družstevního bytu v hlavním městě 39 774 korun za metr čtvereční. Jsou to byty střední velikosti, tedy od 50 do 100 metrů čtverečních, většinou mají dispozici 3+1. Za takový byt tedy obvykle zaplatíte od 1 800 000 až po 7 275 000 korun. Průměrná cena bytu 3+1 o velikosti 68 metrů čtverečních pak bude 2 704 589 korun.
Střední Čechy
Ve středních Čechách jsou družstevní byty samozřejmě levnější. Za metr čtvereční bytu v družstevním vlastnictví tady průměrně zaplatíte okolo 24 370 korun.
Zdroj: AAAby
Leave a Comment