Unikátní vodárenská věž z konce 19. století, která stojí v areálu železničního nádraží Opava-východ, má velkou šanci na opravu a změnu využití. České dráhy objekt zařadily do seznamu nepotřebného majetku a podle památkářů je přeměna věže třeba v kavárnu velkou architektonickou výzvou.
České dráhy prodávají tuto unikátní technickou památku za 290 tisíc korun. A to i přesto, že před dvěma lety připravovaly její celkovou rekonstrukci.
"Do prodeje jdou takzvané zbytné nemovitosti. Jedná se o nevyužité a opuštěné provozní objekty," vysvětluje mluvčí Český drah Kateřina Šubová s tím, že rekonstrukce vodárenské věže by pro ČD byla nevýhodná, objekt by už navíc dráhy nikdy nevyužívaly. Nechaly ji tedy alespoň provizorně zastřešit a teď ji prodávají.
Vodárenská věžVodárenská věž s kotelnou s jedinečným typem vnitřního technického vybavení na opavském východním nádraží byla postavena v roce 1892. V současnosti je jedinou vodárnou svého druhu na celé trati bývalé Severní Ferdinandovy dráhy a také ojedinělou v širokém okolí na ostatních drahách. V roce 2004 byla prohlášena za kulturní památku. |
Vodárenská věž s kotelnou s jedinečným typem vnitřního technického vybavení na opavském východním nádraží byla postavena v roce 1892.
V současnosti je jedinou vodárnou svého druhu na celé trati bývalé Severní Ferdinandovy dráhy a také ojedinělou v širokém okolí na ostatních drahách. V roce 2004 byla prohlášena za kulturní památku.
O objekt se už dříve zajímalo občanské sdružení Za Opavu. To však na odkoupení nemá peníze. "Pokud bychom měli možnost získat ji za korunu, pak bychom pomocí nějaké dotace měli šanci udělat z toho místo, které by se využívalo pro setkávání lidí k výstavám či menším koncertům a kde by fungovala kavárna. Ale po pravdě jsme takovou nabídku nečekali," přiznává Tomáš Skalík ze sdružení Za Opavu. Zároveň však dodává, že rozhodnutí ČD vítají.
Občanské sdružení by na koupi nemělo
"Nejsme smutní, naopak jsme rádi, že se s tím něco děje. Může se stát, že přijde osvícený investor s dobrým nápadem a ta věž zazáří," říká Skalík.
Podle Aleny Borovcové z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu k tomu věž předpoklady má.
"Vzhledem k tomu, že budova má možnost vstupu i z uliční strany a jisté prostorové rezervy ve svém bezprostředním okolí, je konverze vodárny pro architekty zajímavou výzvou, " míní Borovcová.
Vodárenské věže jsou historickým dokladem parostrojního provozu na železnici, který byl ukončen v roce 1980.
Konkrétně opavská věž se navíc od ostatních odlišuje. Nejdřív byla postavena patrová věž z neomítaného cihelného zdiva - stejný typ, který je dnes zachován ve stanici Studénka na Novojičínsku. Kvůli zvýšení kapacity byla později doplněna o nástavbu a kotelnu s komínem.
České dráhy prý už mají zájemce
"Vznikla tak jedinečná stavba, a to nejen svým stavebním vývojem, ale i neopakovatelností v celkovém hodnocení stavebního fondu na trati. V interiéru jsou zachovány čtyřhranné nýtované nádrže na vodu a v přízemním křídle kotelny kotel z parní lokomotivy UNRRA," říká Borovcová.
S opavským nádražím je pro většinu lidí neodmyslitelná. "Věž jako taková je nejen výraznou pohledovou dominantou, ale i identifikačním prvkem opavského nádraží pro cestující," dodává.
K čemu nakonec věž bude sloužit, je zatím otázkou. Mluvčí ČD Kateřina Šubová ale naznačila, že zájemce o její odkoupení už mají.
Leave a Comment