Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkovéjméno Les Království zcela oprávněně – se svýmizámeckými věžičkami patří k nejkrásnějším v Českérepublice.
Podnětem pro výstavbu přehrady byla katastrofální povodeň na Labi v červenci 1897. První přípravné práce začaly roku 1903, stavělo se v letech 1910–1919, délku výstavby přitom značně ovlivnila první světová válka. Ve své době to byla největší přehradní nádrž v Československé republice.
Stav objektů byl v poslední době velmi vážný. Zatékalo střechami, objevily se statické poruchy, okna byla v havarijním stavu, krovy ničily dřevokazné houby, stěnami vzlínala vlhkost. Kromě toho chybělo dostatečné zázemí pro obsluhu přehrady a okolí domku hrázného bylo značně zpustlé.
Současně s plánem opravy se zrodila myšlenka na zpřístupnění technického díla veřejnosti, proto se od počátku počítalo s expozičními prostory a úpravou okolí.
Stavba je národní kulturní památkou, a tak příprava obnovy podléhala přísnému režimu památkové ochrany. Projekt i vlastní opravy, které probíhaly od ledna 2018 do září 2019, památkáři detailně kontrolovali. Během prací nedošlo k žádným neshodám a realizační tým, skládající se z projektanta, památkářů a investora, vždy našel řešení vyhovující všem stranám. Výsledkem je ukázková proměna pozoruhodného technického díla.
Objekty se vrátily k původní podobě z období výstavby přehrady. Průjezdové brány na hrázi byly zbaveny nánosů nečistot, opravily se krovy a osadila se krytina shodná s tou původní. Osvětlovací tělesa z 80. let 20. století se vyměnila za nová, která typově odpovídají počátku 20. století.
V domě hrázného vznikly expoziční prostory pro návštěvníky, kteří se zde mohou seznámit s historií přehrady. Nevhodné úpravy byly odstraněny, vrátily se historicky doložené podlahy, restaurovaly šablonové malby a byl zpřístupněn ochoz na věži.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .
Leave a Comment