Mimořádný dům starý 165 let museli majitelé opustit. Těší se z něj jiní

V Charlestonu v Jižní Karolíně stojí dům z roku 1853. Stavba zaujala movité majitele, kteří mu dopřáli kompletní renovaci. Architekti ze studia Worsktead se při proměně inspirovali románem Jih proti Severu.

V ulici Beeʼs Row v Charlestonu v Jižní Karolíně stojí městský dům, v jehož kulisách by se klidně mohlo znovu odehrávat milostné drama Scarlett OʼHarové a světáckého gentlemana Rhetta Butlera.

Ostatně, jak manželé a tvůrci projektu, designéři Robert Highsmith a Stefanie Brechbuehlerová z newyorského studia Worsktead, přiznávají, slavná americká literární a filmová klasika je při realizaci inspirovala.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

V ulici voní jasmín, gardénie a zimolez a jižanské kouzlo a elegance odsud nevyprchala ani po dlouhých dekádách. Velkolepá třípodlažní stavba z roku 1853 s rozlohou 520 metrů čtverečních, zdobená terakotou a předzahrádkou s tepaným plůtkem, je ukázkovým příkladem americké klasické architektury  19. století. Během války dům sloužil jako skladiště zboží a mezi jeho majiteli se střídaly významné osobnosti amerických dějin.

Stavba zaujala movité majitele, kteří mu dopřáli kompletní renovaci. Za realizací stojí newyorské studio Worsktead. To kromě projektování rezidencí a rodinných domů úspěšně provozuje také obchod s vlastními návrhy svítidel a bytových doplňků.

Moderní originály obrazů na stěnách ve všech pokojích včetně koupelny, dřevěné obložky tón v tónu s výmalbou stěn, na podlahách parkety z drahých dřev, které vyprávějí příběhy dob dávno minulých. Tady nikdo není na pochybách, že je na dobré adrese.

Autoři vybírali při rekonstrukci luxusní nadčasové materiály, které budou při každodenním používaní přinášet majitelům pocit výjimečnosti. Mosaz, stříbrné nádobí, mramorové desky stolů, prvotřídní ratan, hebký samet, precizně upravené kůže a vzácné sošky na krbové římse dodávají domu na mimořádnosti. Barevné kombinace jsou umírněné: přírodní tóny béžové, hnědé a zelenkavé se střídají jen se sytou a prudce elegantní modří a všem je společný studený podtón.

V interiéru se podařilo zachránit, opravit a nadále uchovat schody, podlahy, obklady stěn, ozdobné štuky, obložky oken i dveří. Zároveň se architekti nebáli současných prvků, ačkoliv každý nový detail pečlivě zvažovali.

Originály zdobí stěny v celém domě, včetně koupelny sousedící s ložnicí majitelů.

Moderní svítidla vyvrací klišé o tom, že ve stylově zařízeném interiéru se všechno musí točit kolem jediného časového období. Pokud citlivě vyberete nadčasové doplňky, dopřejete historizujícímu interiéru to nejlepší, co lze, neboť neustrne a z bytu se nestane podivný skanzen.

Nejlepší ukázkou je společenský salon. Nábytek amerického designéra Adriana Pearsalla doplnila švýcarská rodačka Brechbuehlerová úlovky z bleších trhů. Kuchyni dominuje ze dvou stran, z kuchyně i jídelní haly, přístupný obří skleník, ve kterém rodina uchovává kromě skla také domácí bar s víny a whisky.

Během práce na proměně domu se změnila rodinná situace investora a celá přestavba vyústila tím, že studio Workstead rozdělanou stavbu pořídilo pro sebe, jako nový domov na jihu a zároveň druhé sídlo firmy.

Leave a Comment