Mrakodrapy jsou jako vertikální města. Podívejte se na ty nejzajímavější

Mířit stále výš je mottem nejen sportovců, ale také ambiciózních investorů a špičkových architektů. Nejzajímavější mrakodrapy světa najdete na různých kontinentech, ale v současnosti na tomto poli dominuje zejména Asie.

Zajímavé projekty jsou však k vidění i v Evropě. Například poptávku nejbohatších Rusů po luxusním bydlení a fascinujícím výhledu uspokojil Triumph Palace v Moskvě. V roce dostavby (2003) se s 264 metry stal dokonce nejvyšší budovou v Evropě.

Tento příklad okázalosti a stejně tak náročnosti je rozčleněn do devíti křídel celkem s tisícovkou apartmánů. Turistům slouží butikový hotel v 53. patře. Pokud byste se rozhodli strávit jednu noc v luxusně zařízeném líbánkovém apartmá, připravte si zhruba dva tisíce dolarů, tedy kolem 40 tisíc korun.

Triumph Palace v Moskvě nabízí devět tisíc apartmánů, je z roku 2003.

V ruské metropoli stojí i jeden z největších a nejvyšších moderních kancelářských komplexů na našem kontinentu. Naberežnaja Tower o výšce 268 metrů byla zprovozněna před pěti lety a disponuje třemi bloky (nejvyšší z nich má 59 podlaží). Investora přišel na 500 milionů dolarů (při dnešním kurzu tedy přes 9,5 miliardy korun).

Pracovníci nadnárodních firem mohou uvnitř strávit celý den. Vedle pestré směsice restaurací, bister a kaváren je jim k dispozici cestovní kancelář nebo řada luxusních obchodů s kosmetikou a šperky. Pohyb tisíců zaměstnanců a návštěvníků zajišťuje 45 výtahů, které prý jezdí nejrychleji v celém Rusku.

Mrakodrap Tchaj-Pej 101 na Tchaj-wanu byl dokončený v roce 2004.

Mrakodrapy v Asii

Na naší cestě "vertikálními městy" se přesuňme ještě dál na východ, konkrétně na Tchaj-wan. Mrakodrap Tchaj-Pej 101, dokončený roku 2004, svým názvem odkazuje na zdejší hlavní město a počet pater přesahující stovku. Ovšem pozor, dalších pět podlaží se nachází v podzemí.

Než před dvěma lety ohromili Arabové svět stavbou Burdž Chalífa, mrakodrap Tchaj-Pej 101 držel několik architektonických rekordů, například ve výšce od země (509 metrů) či podle kritéria nejvýše používaného podlaží (ve výšce 449 metrů).

Autoři návrhu se inspirovali tradiční čínskou architekturou a také v daném regionu šťastnou číslicí 8. S ohledem na umístění v seismicky neklidné oblasti nepřekvapí, že stavba se chlubí zvýšenou odolností proti otřesům.

Dvojice mrakodrapů Petronas Towers v Kuala Lumpuru vznikla ještě v minulém století, konkrétně v roce 1998. I dnes fascinují originální architekturou a majestátní výškou 452 metrů. Díky tomu byla "malajská dvojčata" s 88 patry svého času nejvyšší na světě. Aktuálně zde najdete třeba koncertní sál malajsijské filharmonie.

Petronas Towers v Kuala Lumpuru mají ve 170 metrech nad zemí spojovací most, který slouží pro případ evakuace a zároveň jako placená vyhlídka.

Ve 170 metrech nad zemí je spojovací most, který slouží pro případ evakuace a zároveň jako adrenalinová atrakce pro ty, kteří se nebojí pohlédnout pod sebe a zároveň za tento zážitek zaplatit 80 malajských ringitů (zhruba 500 korun).

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Taková částka se jeví jako nic ve srovnání s náklady na výstavbu Petronas Towers, které se pohybovaly v přepočtu kolem 32 miliard korun. Kdo je utratil? Věhlasný architekt César Pelli, jehož studio stojí za desítkami mrakodrapů, převážně ve Spojených státech a v Asii.

S velkorysým rozpočtem (zhruba 24 miliard korun) pracovali architekti a návrháři další výškové stavby, Světového finančního centra v Šanghaji. Výstavba zabrala více než deset let, důvodem byly především zásadní změny v bezpečnosti a odolnosti po 11. září 2001. Vícenáklady byly odhadnuty v přepočtu na přibližně čtyři miliardy korun.

Mrakodrap atakuje půlkilometrovou výšku. Měří 492 metrů a má 101 podlaží, což jej řadí na první příčku v Číně. Poutavý vzhled a chytré řešení fasády i vnitřních systémů vedly k ocenění nejlepší výšková budova v regionu. Na vrcholu najdete šestihvězdičkový hotel.

Tyto a další pozoruhodné výškové stavby po celém světě můžete podrobněji poznat v dokumentárním cyklu Vertikální města, který každou sobotu ve 21:00 česky vysílá televize Fine Living.

Leave a Comment