Bývalý reklamní textař Tom Givone našel zálibu v interiérech a stavitelství. Začal rekonstruovat historická sídla, která proměňuje na moderní domy. Novým obydlím ovšem vždy ponechá jejich historický punc.
Američan Tom Givone opustil výnosnou profesi v newyorské reklamní agentuře před deseti lety. Vrátil se do pensylvánského městečka Borough, kde nastartoval kariéru architekta.
Ačkoliv obor nikdy nestudoval a čerpal jen z vlastních zkušeností a samostudia, neváhal své služby nabídnout zákazníkům.
Givone tvrdí, že jeho největší inspirací je dnes již legendární japonský architekt Tadao Ando, který také nikdy žádnou odbornou univerzitu neabsolvoval a vycházel jen z vlastních řemeslných dovedností.
Dům na jezeře |
Givone brzy získal zákazníky a rozhodl se, že si vybuduje i vlastní nový domov mimo New York, kde by mohl společně se svým psem trávit chvilky volna a zvát si tam přátele.
Architekt samouk si troufl na husarský kousek: přestavět co možná nejstarší venkovskou usedlost v nejbližším okolí na nové a velkolepě pojaté rodinné sídlo. Dům na kraji jezírka z dvacátých let devatenáctého století si vyhlédl během podzimní procházky.
Nechal na dveřích lísteček se vzkazem a telefonním číslem a ještě než stihl dorazit zpět do New Yorku, majitel Givonemu volal. Architektovu nabídku na odkup nemovitosti okamžitě přijal.
Givone se pustil do práce na sklonku zimy v roce 2007, hotovo bylo až v roce 2011. Architekt, který má dnes za sebou necelou dvacítku projektů, se na velké části přestavby podílel svépomocí.
Postupně citlivě dům rozebral až téměř na konstrukci a následně sestavil opravené části domu zpět, ovšem s drobnými modernizačními prvky. Ale ještě než začal domu vracet ztracenou krásu, nechybělo málo a stavba neexistovala.
Givone si chtěl plnit dosud nesplněné sny a nečekat, že se nějakým zázrakem samy uskuteční.
Díky blízkosti vodního díla a kaskádovitého umělého vodopádu byla nechráněná a neošetřená část domu podmáčená a hrozilo zřícení. Dnes je ze stavby atraktivní dům se čtyřmi ložnicemi, dvěma koupelnami, obývacím pokojem, obytnou jídelnou a prostornou krytou verandou.
Venkovská usedlost je celá bíle natřená, vymykají se jen červené vstupní dveře a prosklené štíty do výšky téměř sedmi metrů. Dům obklopuje zahrada s elegantní zastřešenou verandou a s tradičním bíle natřeným venkovní altánkem.
Poměrně klasickému vzezření exteriéru konkuruje moderní a neotřelý interiér. V něm dominují strohé a industriální materiály, jako jsou leštěný beton nebo ocel, vše komponované v pánském minimalistickém stylu.
Givone se pustil do práce na sklonku zimy v roce 2007, hotovo bylo až v roce 2011.
Mezi zařízením domu se s úspěchem objevují restaurované i recyklované prvky.
Mezi zařízením domu se objevují restaurované i recyklované prvky. Například ani dva výrazné staleté tesané dřevěné trámy v kuchyni nejsou originální výbavou domu. Givone je zachránil z jednoho nedalekého chléva a do prostoru je nově nainstaloval. Police a deska pod umyvadlem v koupelně majitele je zase vyrobena z borovice, která rostla přímo na pozemku.
V hostinské koupelně se dostalo na ušlechtilé materiály. Umyvadlo je vyrobeno z italského mramoru a stará zinková vana pochází z manhattanského činžáku. Je obložená plátem leštěné oceli.
Patinu najdeme i v obytném prostoru. Kuchyni dominuje plechová obložka krbu, ve kterém se našlo místo i na pec na pizzu. Než plech dostal pořádnou rezavou patinu, trvalo to tři roky. V kuchyni jsou netradičně umístěny také hned dva dřezy, jeden keramický a jeden z betonu.
Leave a Comment