Velké stavby i bytové a rezidenční domy různého rozsahu jsou ateliéru DAM architekti vlastní. Mají za sebou také přestavbu vily pro manžele Havlovy, stálou výstavní expozici Příběh Pražského hradu či Main Point Karlin, „Nejlepší administrativní budovu světa“ v rámci MIPIM Awards 2012.
Tentokrát si však pro nás architekti ze studia DAM , Richard Doležal, Petr Malinský, Petr Burian, Jiří Havrda, Jiří Hejda a Jan Holna, připravili specialitu zaměřenou výhradně na městské bydlení: tři zcela odlišné projekty, tři různé možnosti, jak lze dnes v Praze (nebo i jinde) bydlet.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.
Startovní stabilizační byty, školní tělocvična i nebytové prostory, to je směsice funkcí, kterou v sobě skrývá dům postavený z veřejných peněz v těsné blízkosti Petrského náměstí na Novém Městě.
Charakteristický je trvanlivými a odolnými materiály, jako je surový pohledový beton, sklocement a pozinkovaná ocel, které změkčuje zeleň v podobě osázených plochých střech nebo popínavých rostlin při vnitřních stěnách teras.
Dům je postaven na principu stavebnice z prostorových jednotek. Díky sálu, který jednoznačně určil polohu vertikální komunikace, vznikla v horních patrech otevřená pavlač, z níž jsou přístupné jednotlivé „objemy“ minimálních bytů. Poslední patro tvoří mezonetové byty, které umožňují protažení a zakončení fasády ve dvojnásobné výšce.
Vizitka domuPočet bytových jednotek: 33 Plocha bytů: 30, 45 a 60 m2 Realizace: 2009 až 2011 |
Počet bytových jednotek: 33
Plocha bytů: 30, 45 a 60 m 2
Realizace: 2009 až 2011
Společné prostory, pavlače a terasy v místě vynechaných objemů kompenzují obyvatelům domu neexistenci soukromých balkonů. Zároveň je nutí k vzájemnému kontaktu, tolik potřebnému na startu života mladých lidí.
Bytový dům s tělocvičnou u Petrského náměstí
Rezidence Švédská, luxusní byt s výhledem
Rezidenční soubor je rozdělen do tří základních částí, které respektují původní dispoziční a komunikační schéma na pozemku. Stávající viladům na jižním svahu strahovského kopce k sobě dostal obdobně objemnou přístavbu a technické podzemní podlaží, kam byly ukryty garáže a technologie obou domů.
Vizitka domuPočet bytových jednotek: 7 (včetně zahradního domku) Plocha bytů: přes 100 m2 Realizace: 2009 až 2011 |
Počet bytových jednotek: 7 (včetně zahradního domku)
Plocha bytů: přes 100 m 2
Realizace: 2009 až 2011
Třetí část tvoří domek, původně koncipovaný jako byt správce, rovněž s podzemními garážemi. Zástavba je navržena tak, aby byly minimalizovány zpevněné plochy a naopak zdůrazněny plochy zeleně. Ty se využívají jako intimní zahrady k jednotlivým bytům. Pokud byt nemá přístup na zahradu, kompenzuje to terasa s velkolepým výhledem na téměř celou Prahu.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Dispoziční uspořádání vyřešili architekti velmi chytře. Na každém patře je pouze jeden mezonetový byt, který dává jeho majiteli pocit vlastnictví části domu.
Byty jsou rozděleny na jednotlivé zóny: společenskou část, část s ložnicí rodičů a část s pokoji pro děti, k nimž vždy náleží dostatečně dimenzované doplňkové prostory (šatny, koupelny, komory, sklady).
Holečkova 26, nájemní byty v zahradě
V proluce uliční fronty na pražském Smíchově postupně vzniká dvoupatrový prosklený sokl, sahající do výše dnešního zemního valu, ve kterém budou umístěny obchodní a kancelářské plochy.
Rezidenční část, volně stojící elipsovitý solitér, respektuje proporce a měřítko sousedních budov. Na stavbu navazuje terasovitá zahrada s množstvím volně rostoucích stromů, která nabídne společné vybavení jako dětské hřiště, terasy v návaznosti na prostory bazénu a grilovací kout ve své horní části.
Vizitka domuPočet bytových jednotek: 30 Plocha bytů: nejmenší 40 m2 + 20 m2 terasa (ateliér), největší 184 m2 + 88 m2 venkovních ploch (dvoupodlažní byt) Realizace: probíhá v současné době |
Počet bytových jednotek: 30
Plocha bytů: nejmenší 40 m 2 + 20 m 2 terasa (ateliér), největší 184 m 2 + 88 m 2 venkovních ploch (dvoupodlažní byt)
Realizace: probíhá v současné době
Bytovou část tvoří pětipatrový solitér, odsazený od uliční čáry a obklopen zelenými plochami. Dynamiku elipsového tvaru umocňuje vějířovité ustoupení teras bytů na východní straně. Podtrhuje ji systém svislých lamel, které dávají vyniknout měnícím se sklonům fasády.
Rozsáhlé terasy před všemi bytovými jednotkami orientovanými na jih slouží zároveň jako stínění a minimalizují nechtěné přehřívání obytných prostor v letním období.
V nižších podlažích vznikají jednotky menší a střední velikosti, částečně s přilehlými zahrádkami. Směrem vzhůru se plocha bytů zvětšuje a v pátém poschodí postupně rostou čtyři velkoplošné byty s výstupem na střešní terasy, obklopené intenzivní a extenzivní zelení. Střešní nástavby každého z těchto bytů nenabízejí pouze přístup na střechu, nýbrž i obytný prostor přiměřené velikosti, vlastní saunu a panoramatické dálkové výhledy.
Vizualizace: Holečkova 26 v Praze 5
Další zajímavé návštěvy a články najdete v časopise Domov.
Leave a Comment