Zahradní vodní plochy už dávno nemusí vypadat jen jako azurová polykarbonátová monstra bez respektu k okolí. Biotopy jsou jako živý celek. Voda v nich se nejčastěji označuje jako čistá, čirá a biologicky stabilizovaná. Biobazény a koupací jezírka imitují proudící i stojatou vodu.
Koupací jezírko je uměle vytvořené jezírko bez přítoku, pro jehož správné fungování jsou klíčové rostliny. Přírodní bazény, tzv. biobazény rostliny nepotřebují.
V jejich funkci nehrají žádnou roli. Jezírka imitují stojaté vody a konstrukce biobazénů imituje přírodní model proudící vody. Vzhledem k tomu, že jsou biobazény většinou vybudovány na menší ploše, není údržba časově příliš náročná a lze ji částečně automatizovat.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Přírodní koupací jezírka jsou rozdělena na užitkovou zónu určenou ke koupání a na regenerační zónu, která slouží k úpravě vody. Pro čistou vodu je totiž důležitá rovnováha všech organismů, tzn. vodních rostlin, mikroorganismů a planktonu.
Velmi důležitý údaj je obsah fosforu. Údaj vyšší než o 0,1 mg v litru vody znamená vyšší sezonní nárůsty řas a zelených zákalů a těžší, zdlouhavý boj o kvalitní biotop. Podle poměru užitkové a regenerační zóny a míry využití techniky se koupací jezírka dále rozdělují na tři typy.
1. Není vybaven žádným technickým zařízením
Jezírko imituje stojatou vodu v tůni nebo rybníce. Úprava vody probíhá prostřednictvím zooplanktonu a sedimentací ve všech zónách. Voda může mít přirozený zákal. Výhodou je nenáročná péče. Užitková zóna by měla mít hloubku 2 - 2,5 m a je výrazně oddělena od regenerační zóny. V tomto případě zabírá z celkové plochy 60 až 70 %. Koupací (užitková) část činí jen 30 až 40 % plochy.
2. Koupací jezírko s odsáváním hladiny
Principy a procesy odebírání živin jsou stejné jako u prvního typu. Kromě toho jsou z hladiny odstraňovány nečistoty a utopený hmyz prostřednictvím cirkulace vody přes skimmer či skimmerové jezírko. Péče je trochu náročnější. Dvakrát ročně je potřeba odsávat ze dna sedimenty, v srpnu posekat ponořené rostliny a na podzim ostříhat pobřežní rostliny.
3. Koupací jezírko s pomalým mineralizačním filtrem
V tomto druhu jezírek probíhají stejné procesy jako u předchozího typu a rovněž péče o ně je podobná. Navíc je zde vybudován mineralizační filtr - zařízení s minerální nebo umělou náplní s velkým aktivním povrchem, na kterém se zachycují organické substance a živiny.
Jezírka většinou spojují užitkovou zónu ke koupání s rostlinnou částí, která je od té hluboké oddělena například podvodními trámy a samostatnou štěrkovou vodní plochou s mikrobiologickými filtry. Součástí všech jezírek by také měly být vodní řasy. Jsou totiž velmi užitečné pro zajištění kvalitní a čisté vody.
Bezpečnost především. Schody do vody s praktickým madlem i pro starší osoby.
Výhody a nevýhody koupacích jezírek
Klady:
Zápory:
Okolí vodní plochy. Dojem přírodního koupání dotvářejí kameny z blízkého lomu, které splynou s prostředím.
Přírodní bazény
Tzv. biobazény jsou uměle založené nádrže bez přítoku, ovšem s proudící vodou. Čištění vody zajišťuje technologie biofiltru. Činností mikroorganismů přichycených na povrchu substrátu v biofilmu se z protékající vody odebírají živiny tak, aby obsah fosforu byl do 0,010 mg/l. Biofilm na povrchu biofiltru postupně narůstá, a musí se proto pravidelně odstraňovat. Biobazény vyžadují pravidelnou údržbu, která spočívá i ve vysávání dna. Existují dva typy biobazénů.
1. Koupací bez funkčních regeneračních zón
V tomto biobazénu hrají rostliny jen dekorativní funkci. Přes tzv. skimmer proteče více než jednou za den všechna voda obsažená v jezírku. Obsah volného fosforu nesmí překročit 10 mikrogramů na litr vody. Voda se musí pravidelně obohacovat o dusík.
2. Biobazén bez rostlin
Postrádá rostliny, plankton i ostatní živočichy běžně se vyskytující ve vodním prostředí. Kvalitu vody zajišťuje filtrační systém s vysokou proudící rychlostí 24 hodin denně. Koupací zóna může být až 100 % vodní plochy.
Pokud jste se rozhodli založit si na svém pozemku koupací jezírko anebo biobazén, pak už máte jasno o jejich výhodách a s největší pravděpodobností se do toho nehodláte pustit sami.
Výběr typu zahradního jezírka a instalaci biologicko-mechanického filtru, včetně čerpadla a dalších technologií, je lepší svěřit specializované firmě, která má s budováním biotopů dlouholeté zkušenosti, dokáže zvážit specifika lokality a ušetří vám možné nezdary.
Výhody a nevýhody biobazénů
Klady:
Zápory:
K jezírkům a bazénům neodmyslitelně patří zeleň, která celkový dojem dotváří. Nebojte se sázet k vodě v zahradě stromy, ty tam vysloveně patří. Jasně že vám to žádný z bazénářů ani jezírkářů nedoporučí, budete mít totiž víc listí ve vodě, ale bude to vypadat řádově lépe. A pokud zvolíte správný strom s větším listem a bez zbytečného opadu květů a tak dále, stojí ta údržba za to. Trávy a rákosy vypadají u přírodní vody dobře. Nebojte se také kvalitního osvětlení a klidně ani protiproudů.
Leave a Comment