Místo kostela, komunitního centra i obecního úřadu mají pouze školu, byť se v ní neučí už déle než 50 let. Krásná budova a její "zmrtvýchvstání" dokazuje, že v Česku nežijí jen tuneláři a zkorumpovaní politici.
Obec Libel v okrese Rychnov nad Kněžnou má pouhých 120 obyvatel, ale i školu postavenou v roce 1909. Dnes už asi nikdo nepochopí, jak mohla taková nádherná dvoupodlažní budova vzniknout jen pro jednotřídku.
Současníkům a hlavně starostce Boženě Šedové, která zde starostuje již dvacet let, slouží ke cti, že nedopustili její demolici, ale naopak ji zrekonstruovali do původní podoby. A to přesto, že se zde od roku 1960 už neučí.
Budova tak žije dál, i když zcela jiným životem: v prostorné jednotřídce se dnes oddává, konají se tu plesy i společná setkání místních obyvatel. V přízemí, kde býval byt učitele, se našel prostor pro obecní úřad, místnost pro stolní tenis i knihovnu. Další prostory (stejně jako"horní sál") si mohou obyvatelé pronajmout za malý poplatek pro soukromé oslavy.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Návod i pro jiné obce
Budova školy se pro výuku uzavřela v roce 1960, částečně pak sloužila pro bydlení (byt pro učitele byl dostatečně velký), ale zejména jako skladiště civilní obrany. A hlavně chátrala, protože obec od roku 1960 patřila pod MNV v Třebešově a pak Černíkovice. Nikdo z nich nevěnoval na její údržbu či dokonce opravu ani korunu.
Teprve v roce 1990 se obec osamostatnila a převzala budovu školy do péče. Byly tu dvě možnosti: demolice, nebo oprava. "Když jsem vstoupila do třídy v druhém podlaží, a podívala se nahoru, viděla jsem nebe. Díra ve střeše byla děsivá," vzpomíná starostka Božena Šedová na stav ruiny, která bývala chloubou obce. Obyvatelé Lible se rozhodli pro záchranu své školy, i když věděli, že se tu už učit nebude.
První rekonstrukce proběhla v letech 1992 až 1995. Poprvé (a patrně i naposledy) obec ve výběrovém řízení kývla na nejnižší cenu. Problémy při rekonstrukci Boženu Šedovou hodně poučily.
Od té doby dělá výběrová řízení na všechno, co předepisuje zákon, ale zejména si vyhledává všechny další informace o firmách, porovnává a velkou pozornost věnuje referencím. Shání také dotace. A úspěšně! Tak došlo při opravě fasády školy i k oslovení firmy Ing. Václav Hynek.
Škola byla postavena v roce 1909 jako Jubilejní obecná škola císaře a krále Františka Josefa I.
Veškeré detaily na fasádě byly pečlivě opraveny.
Firma HynekMajitel firmy Ing. Václav Hynek se věnuje rekonstrukcím už desítky let, jeho firma byla v roce 1990 v Opočně jedna z prvních. Za svou práci v oblasti dobových rekonstrukcí získala společnost i řadu ocenění, například zvítězila v soutěži Fasáda roku, kterou organizuje společnost Baumit, s opravou sgrafitové fasády zámku v Doudleby nad Orlicí či získala druhé místo ve stejné soutěži za rekonstrukci zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí. |
Majitel firmy Ing. Václav Hynek se věnuje rekonstrukcím už desítky let, jeho firma byla v roce 1990 v Opočně jedna z prvních.
Za svou práci v oblasti dobových rekonstrukcí získala společnost i řadu ocenění, například zvítězila v soutěži Fasáda roku, kterou organizuje společnost Baumit, s opravou sgrafitové fasády zámku v Doudleby nad Orlicí či získala druhé místo ve stejné soutěži za rekonstrukci zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí.
Obyvatelé obce Libel svým nadšením a elánem překvapili i zkušeného odborníka. "Když jsem viděl, jak se tady všichni obyvatelé snaží přispět k obnově školy a jak si zdejší lidé vzájemně pomáhají, rozhodl jsem se, že kromě fasády opravíme i další důležité prvky stavby, například provětrávané sokly, abychom stavbu alespoň částečně odvlhčili," říká Václav Hynek, kterého entuziasmus místních až zaskočil.
"Ostatní starostové říkají, že tady žijeme jako za socialismu, ale rozpočet obce je tak malý, že když chceme něco udělat opravdu dobře, musíme dělat zadarmo," vysvětluje Božena Šedová, která na své kolegy ze zastupitelstva a sousedy nedá dopustit.
Opravená fasáda
Na rekonstrukci fasády pomohly peníze z Programu rozvoje venkova. Náklady na rekonstrukci školy dosáhly celkem 1,5 milionu korun. Fasáda byla štukatérsky velmi náročná, v dílnách se sice vyrobily ozdobné hlavice a další detaily, ale některé secesní ozdobné prvky se musely vymodelovat přímo na stavbě.
Další architektonické štukatérské "vychytávky" byly vytaženy pomocí šablon přímo na stavbě. Na opravu fasády se použila ruční jádrová omítka a vnější štuk, který byl zakončený silikonovým fasádním nátěrem Baumit.
"Oceňuji hlavně jeho prodyšnost, která je při obnově fasád historických budov obzvlášť důležitá. Malby jsou barevně stálé a velmi trvanlivé," tvrdí Václav Hynek.
Podle něho není problém dát na historické budovy opravené tímto materiálem záruku deset let a hlavně: není třeba se bát případných oprav. "Obrovskou výhodou je jejich 'neviditelná'oprava kdykoliv v budoucnosti," tvrdí zkušený odborník.
Vlevo býval kabinet, vpravo toalety.Dveře jsou původní, repasované.
Zábradlí je původní.
Impozantní schodiště vede do patra, kde byla třída.
Při pohledu na zářící fasádu školy (byť oprava proběhla před dvěma roky) je jasné, že starostka Šedová může být spokojená. Jenže škola není to jediné, nač je obec Libel pyšná. V roce 2003 zde proběhla plynofikace, roku 2009 se dokončil v obci vodovod.
Vedle dotací zde zafungovali hlavně místní obyvatelé, mezi nimiž je přitom 17 dětí do patnácti let a 14 vdov. "Lidé jsou zvyklí, že se tady chodí na brigády zadarmo, máme malý rozpočet. Po práci se sejdeme, grilují se kuřata, přípitek je vlastně také zdarma. O masopustu během průvodu dostaneme i nějaký alkohol, lahví bývá tak třicet, a tak celý rok máme na odměny!" směje se Božena Šedová.
Škola a dětské hřiště v obci Libel, která má 109 obyvatel.
Dětské hřiště v obci Libel, která má 109 obyvatel.
A kde se griluje? Samozřejmě za školou, pod krytou pergolou, kde si občané vybudovali letní kuchyň s grilem. Hned vedle je malý domek se zahradním nářadím. Rodiny se tu střídají, zadarmo sekají trávu na "obecním", uklízejí park kolem školy i dětské hřiště vybudované svépomocí.
Škola v LibliBudova “Jubilejní obecné školy císaře a krále Františka Josefa I.”, jak zněl oficiální název, který na žádost místní školní rady povolila zemská školní rada, byla postavena v obci Libel v době, kdy měla kolem 300 obyvatel, a to za částku 35 783,65 K. V prvním školním roce 1909/10 měla 62 žáků rozdělených do tří oddělení podle věku žáků, do měšťanské školy se chodilo do Kostelce. Přesně padesát let poté (1959/60) tu skončiia výuka, jedenáct žáků bylo málo. |
Budova “Jubilejní obecné školy císaře a krále Františka Josefa I.”, jak zněl oficiální název, který na žádost místní školní rady povolila zemská školní rada, byla postavena v obci Libel v době, kdy měla kolem 300 obyvatel, a to za částku 35 783,65 K.
V prvním školním roce 1909/10 měla 62 žáků rozdělených do tří oddělení podle věku žáků, do měšťanské školy se chodilo do Kostelce. Přesně padesát let poté (1959/60) tu skončiia výuka, jedenáct žáků bylo málo.
Ačkoliv má jedna z nejmenších obcí Královéhradeckého kraje roční rozpočet pouze 1 200 000 korun, najdete tu například víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Starostka Božena Šedová totiž dojednala dotace ve výši 800 tisíc korun, celé hřiště totiž přišlo na 1 300 tisíc korun.
Dospělí si jej mohou pronajmout za 50 korun na hodinu, mládež do patnácti let zdarma. V roce 2011 obec koupila stavební buňku, kterou chce předělat na šatny, suché toalety už pro provoz nestačí.
"Máme tady fotbalový tým malé kopané, který jezdí na turnaje i do našich družebních vesnic, třeba do Vlčnova, velmi aktivní jsou hasičské týmy, úspěšné jsou hlavně ženy," vypočítává starostka Šedová.
Starostka Božena Šedová
Jenže současnost jí nestačí, obec podle ní stárne. Poslední nový dům byl v Libli postavený "novousedlíky" před osmi roky.
"S pomocí architekta, který nám udělal územní plán, jsme připravili 12 parcel, zcela zasíťovaných, včetně vyasfaltované cesty. Počítáme s 350 korunami za metr čtvereční. Blízko jsou Kvasiny, kde se vyrábějí škodovky, tři kilometry od nás jsou Častolovice, tam sídlí třeba Orsil a další firmy, a lidé potřebují bydlet," vysvětluje starostka, proč se do náročné akce (opět s dotacemi) pustila.
V Libli dostanete hned lepší náladu a pocit, že to v Česku není tak děsivé, jak to líčí i mnohá média. Jen si dejte pozor, aby vás tady hned nezapojili do práce.
Díky dotacím si obec postavila i víceúčelové hřiště, které místní hojně využívají. Děti zdarma, dospělí za poplatek 50 korun za hodinu.
Náklady na školu v obci Libel v roce 1909Na rozdíl od současnosti byly tehdy stavební práce velmi přesně a jasně vyčísleny. Rozpis jednotlivých položek stavby Dodání školního nábytku: 1 390,82 K Cihlářské výrobky byly zakoupeny v cihelně v Kvasinách Stavba celkem: 35 783,65 K Před školou vyprojektoval Alois Jemelka, vrchnostenský zahradník v Častolovicích, malý park, který začal realizovat už na podzim 1909 správce školy Jindřich Pejše. Na jaře roku 1910 nechala obec vybudovat ke škole mozaikový chodník. |
Na rozdíl od současnosti byly tehdy stavební práce velmi přesně a jasně vyčísleny.
Rozpis jednotlivých položek stavby Práce zednické: Václav Švarc – architekt, Kostelec nad Orlicí, 14 267,83 K Práce truhlářské: Emil Sedláček a Jan Bělka, Častolovice, 1 516,16 K Práce zámečnické + zřízení plotu: František Palacký, Kostelec, 1 554,01 K Traversy: František Jahoda, Kostelec, 1 513,38 K Práce malířské a natěračské: Vojtěch Hrutecký, Kostelec, 631,83 K Práce sklenářské: František Jeníček, Kostelec ,432,66 K Práce klempířské: Jan Průša, Častolovice, 1 055,98 K Práce kovářské: František Jablonský, Libel, 350,40 K Dodání kamene a stavba hromosvodů: 276,59 K Práce pokrývačská: 98,36 K Práce kamnářská: 295 K Práce sedlářská: 139,90 K
Dodání školního nábytku: 1 390,82 K Zřízení výjezdu, zahrady a drenážování: 507,94 K Stavba dřevníků: 395,48 K Dodání hmot na zahradu a ku drenážování: 260,45 K Plány, rozpočty a dozor: 1 130 K Práce dlaždická: 265,34 K Nezadané řemeslnické práce dělnické: 45 K Nezadaná práce řemeslná: 77,20 K Úřední komise:112,68 K Výlohy k náhradě: 69,60 K Inserty a poštovné: 47,48 K Odměny a různá vydání: 175,27 K Pamětní deska: 60 K Šicí stroj: 126 K Čištění školní budovy: 28,80 K Účet úroků: 821,69 K Dodání a dovoz stavebního materiálu: 8 137,50 K
Cihlářské výrobky byly zakoupeny v cihelně v Kvasinách
Stavba celkem: 35 783,65 K
Před školou vyprojektoval Alois Jemelka, vrchnostenský zahradník v Častolovicích, malý park, který začal realizovat už na podzim 1909 správce školy Jindřich Pejše. Na jaře roku 1910 nechala obec vybudovat ke škole mozaikový chodník.
Leave a Comment