Děti navštěvující základní a mateřskou školu v Radslavicích v Olomouckém kraji si prostřednictvím bohatě vybaveného naučného prostoru budují pevný vztah k přírodě.
Environmentální výchova je jednou z dlouhodobých priorit místní školy. Děti v rámci výuky často navštěvovaly již dříve připravený projekt Včelí háj, kde s velkým zájmem budovaly hmyzí domečky a pečovaly o medonosné dřeviny a bylinky.
Při hodinách v přírodě bylo opakovaně slyšet, jak je prima učit se mimo školu, a množily se dotazy, proč nemůže být výuka venku častější.
Projekt venkovní učebny nakonec v roce 2015 iniciovali sami žáci, když přišli ve spolupráci s Komisí pro rozvoj obce na nápad přeměnit nevyužívaný prostor za školou.
Děti napsaly otevřený dopis – žádost o vybudování venkovní učebny a v hodinách výtvarné výchovy kreslily, jak si ji představují.
Vedení obce nápad zaujal, proto požadavky zvážilo a rozhodlo se jim vyhovět. Hlavním cílem přeměny bylo prohloubit zájem dětí o přírodu a práci na zahradě, umožnit jim častější pobyt na čerstvém vzduchu a propojit teoretické znalosti s praktickými dovednostmi.
Venkovní učebna vznikla mezi červencem a říjnem 2015 a i díky tomuto projektu získala Základní škola a Slaměníkova mateřská škola Radslavice ve školním roce 2016/2017 titul Zelená škola Olomouckého kraje.
Kolem přístřešku stojí informační tabule s environmentální tematikou (například koloběh vody, život v půdě).
Venkovní vzdělávání probíhá v prostoru o velikosti zhruba 350 m², který je pro klidnou výuku od sousedního dětského hřiště vizuálně oddělený. Na místě byla vybudovaná venkovní učebna pro 16 dětí.
Kolem přístřešku stojí informační tabule s environmentální tematikou (například koloběh vody, život v půdě). Součástí výukové plochy jsou také záhonky a dřevěné oplocení, na němž visí další informační cedule, přístupový chodník, výsadba kvetoucích dřevin a ovocných stromů. Děti si na místě samy vybudovaly dřevěný kompostér.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .
Leave a Comment