Panelákový byt 3+kk oživila spousta chytrých detailů. Ožily i lodžie

Některé projekty působí „jako přes kopírák“. Mladý pár si pořídí panelový byt ve špatném stavu a rozhodne se jej zrekonstruovat. Vybavení bývá téměř shodné. V tomto případě však podobnost s jinými proměnami budete hledat obtížně, a to hlavně díky nápadům architektů ze studia No Architects.

Jakub Filip Novák a Daniela Nováková Baráčková ze studia No architects měli štěstí na klienty. Mladý pár žil nějakou dobu v Barceloně a byl vstřícný vůči nápadům mladých tvůrců. Navíc klienti chtěli prostor, kde lze pracovat i z domova, záleželo jim i na lodžiích, které se měly stát plnohodnotným místem pro odpočinek i práci.

Lodžie svým provedením navazuje na obývací pokoj a kuchyni. je zde i „nezámrzný“ kohoutek na vodu.

„Naší odpovědí na jejich individuální představy o bydlení a práci z domova byla jemná modifikace dispozice tak, aby nikde nepůsobila stísněně a synergií jednotlivých průhledů se byt dal užívat v celé své velikosti,“ popisuje architekt Jakub Filip Novák.

Spolupráce s klienty začala ještě v době, kdy bydleli v Barceloně, přesto se na základním pojetí bytu 3+kk s plochou pouhých 55 m 2 velmi rychle domluvili.

Konečný výsledek autoři přihlásili do soutěže Interiér roku 2018 v kategorii Rekonstrukce – soukromý interiér.

Soutěž, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky, má uzávěrku 20. února 2019. Vítězové budou vyhlášeni 2. dubna 2019 na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.

Bydlení s ironií

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

„Ocelovými detaily v průmyslové modři odkazujeme s jemnou ironií na ideu stroje na bydlení skrytou za dobovou typizovanou stavební produkcí. Byt je jimi jemně protkán od věšáčků přes knihovnu, němé sluhy v ložnici, zásobník toaletního papíru až po topení v koupelně,“ popisuje projekt architektka Daniela Nováková Baráčková.

Jedinou místností „průmyslem“ nedotčenou zůstala tak trochu paradoxně domácí kancelář coby memento proměny „situace nás pracujících“.

Plánujete rekonstrukci a potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem.

„Největší urbanistickou hodnotou výstavby tohoto typu je naplnění původní myšlenky bydlení v zeleni. Proto jsme akcentovali ‚obytnost‘ obou lodžií a průhledy do korun stromů. Světlé odstíny interiéru lze po soumraku měnit pomocí online kontrolovaných světelných zdrojů s kompletní barevnou škálou schopnou vytvořit libovolnou atmosféru,“ upozorňuje architekt Novák.

Byt autoři proměny doplnili praktickými drobnostmi pro každodenní používání. Patří mezi ně například vytápěné zrcadlo v koupelně, které se tak nerosí, výklopná toaletka se zrcátkem, poklop na teakové desce v koupelně skrývající špinavé prádlo, stůl na programování ve stoje a „díra“ na zahozené papíry v pracovně, nika na sušák a žehlicí prkno nebo nezámrzný vodovodní kohoutek na lodžii apod.

Zrcadlo a dveře až ke stropu prostor malého bytu opticky zvětšují.

O projektu

Název projektu: Houm ofis

Autor: No Architects, Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Kategorie: rekonstrukce interiéru bytu a lodžií

Místo: Praha

Projekt: 2016

Realizace: 2017 - 2018

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 55 m2

Název projektu : Houm ofis

Autor: No Architects, Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Kategorie : rekonstrukce interiéru bytu a lodžií

Místo: Praha

Projekt : 2016

Realizace : 2017 - 2018

Dispozice : 3+kk

Užitná plocha : 55 m 2

Leave a Comment