Poradna architekta: Jak dostat do malého 2 + 1 rodiče, dvě děti a psa

Umakartové jádro, zděný dům. Tento hybrid není ničím výjimečným, podobných bytů jsou v České republice tisíce. Jejich majitelé bojují zejména s dispozicí, která neodpovídá současnému životnímu stylu.

To je i případ mladého páru, který potřeboval dispozičně upravit starý byt 2 + 1 o rozloze 51 m². Dvojice má zatím jen pejska, ale plánuje časem dvě děti. Byt je v původním stavu, má WC a koupelnu zvlášť, ale i řadu nevýhod.

"Přes celou délku první místnosti prochází průvlak o rozměrech 300 × 360 mm, mezi první a druhou místnosti je k němu připojena stěna, průvlak má zde rozměry 200 × 360 mm. Počítáme, že stěny mezi místnostmi nejsou nosné, mají tloušťku 100 mm," vypočítává Zdeněk.

Původní kuchyň se sporákem v rohu

Ložnice

Průvlaky komplikují využítí pokojů (obývací pokoj).

Představa páru o rekonstrukci? Buď z obývacího pokoje udělat i ložnici a z druhé místnosti dětský pokoj, nebo udělat z kuchyně dětský pokoj, kuchyň by se spojila s obývacím pokojem a ve druhém pokoji by zůstala ložnice.

Návrhy na proměnu připravil Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic , který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil jako vždy hned několik variant.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Původní stav

Čtenář zaslal půdorys menšího dvoupokojového bytu s umakartovým jádrem, které je jedním z důvodů plánované úpravy.

"Nevýhodou jsou průchozí pokoje, jichž se ovšem s ohledem na velikost bytu a orientaci oken těžko zbavíme," vysvětluje Tomáš Zima.

"Je třeba si také uvědomit, že byt má 51 metrů čtverečních, a to je podle mého názoru pro dva dospělé, dvě děti a psa poněkud málo. Na druhou stranu, většina z nás nemá neomezené možnosti a často se musíme spokojit s tím, co máme. Požadavek čtenáře není nijak ojedinělý, takže jsme zkusili tři možné varianty řešení bytu," doplňuje.

Původní stav

V bytě je malá vstupní chodba se vstupem do koupelny a WC. Skrz obývací pokoje se vchází do kuchyně. Je možné, že tato část bytu byla v minulosti upravována, obvykle bývá chodba hned vedle jádra. Z obývacího pokoje se prochází do ložnice.

Varianta 1

Může se hodit

Hledáte své budoucí bydlení? Na Reality.iDNES.cz vám nabízíme nejen byty, ale i domy, chaty a pozemky z celé ČR.

Hledáte své budoucí bydlení? Na Reality.iDNES vám nabízíme nejen byty, ale i domy, chaty a pozemky z celé ČR.

V první variantě je koupena přesunuta směrem k oknu, do míst bývalé kuchyně. V zádveří tak vznikne alespoň malá šatní skříň. Koupelna je spojena s WC, do prostoru se vejde velký sprchový kout, umyvadlo a pračka. Velikost místnosti je dána nosnou zdí oddělující další pokoj.

Varianta 1

V obytné místnosti je kuchyňská linka, jídelní stůl a rozkládací sedačka pro spaní rodičů. "Kombinace to rozhodně není ideální, ale jak bylo řečeno v úvodu, byt je bohužel velmi malý," říká architekt Zima. Naopak poslední místnost, v této variantě dětský pokoj, je prostorná.

Varianta 2

Ve druhé variantě se příčka posunula pod nosný průvlak. Koupelnu bylo možné mírně zvětšit: je v ní sprchový kout, umyvadlo a pračka. WC zůstalo samostatné.

"Podle požadavku čtenáře jsem do bývalé kuchyně umístil dětský pokoj. Má ovšem jen něco málo přes osm metrů čtverečních, což sice splňuje minimum pro pokoj, ale jen pro jednu osobu," vysvětluje Tomáš Zima.

Varianta 2

Varianta 3

V obytné místnosti je malá kuchyňská linka, jídelní stůl a menší sedačka. Ložnice zůstala celkem prostorná, kromě dvojlůžka tu nechybí šatní skříň ani pracovní místo.

V poslední variantě je WC pootočeno, vejde se sem tak i malé umývátko. V koupelně je velký sprchový kout, pračka a umyvadlo. Kuchyňská linka zůstala na původním místě, jen je rozvržena pod oknem.

"Zde je třeba změřit výšku parapetu a ověřit proveditelnost varianty," upozorňuje architekt Zima. V obytné místnosti je jídelní stůl a opět rozkládací sedací souprava. V poslední místnosti se počítá s dětským pokojem.

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idne potřebné doklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu • fotografie stávajícího stavu • popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Leave a Comment