Malé kuchyně i koupelny jsou typickým problémem zděných bytů v domech postavených přibližně před padesáti lety.Většina jejich majitelů tak touží po změně, což však znamená velký zásah do dispozice.
Změna dispozice obdobného bytu představuje dilema také pro čtenářku Lenku.
"Před časem jsme koupili byt 3 + 1, líbilo se nám především místo v Praze-Vršovicích a pěkný výhled. Byt je před rekonstrukcí a my uvažujeme o změně dispozic.
Nejvíc mi vadí, že je kuchyň daleko od obývacího pokoje a nejde do ní umístit stůl alespoň pro čtyři osoby. Když máme návštěvu, není možné připravovat jídlo a zároveň se s hosty bavit, donášení jídla ke stolu v obýváku je nepraktické.
Úzká předsíň nabízí pouze jednu vestavnou skříň s hloubkou 40 cm a výklenek na pověšení kabátů.
Kuchyň je opravdu malá, jídelní stůl pro čtyři osoby se do ní nevejde.
Druhý problém je nedostatek úložných prostor. Byt má sice pěkný sklep, ale přesto postrádám dostatek místa pro věci. Co se týče vybavení bytu, jediná nezbytnost, kterou vyžaduje partner, je vana.
Osobně bych byla ráda, kdyby byla koupelna větší, ale není to nezbytné. Vůbec by nám nevadila změna dispozice na 3 + kk, jen je důležité, aby ložnice a dětský pokoj nebyly průchozí, protože časem plánujeme rodinu (dvě děti).
Uvažovali jsme o přesunutí kuchyně do obýváku, ale nejsme si jistí, jestli by použití čerpadla bylo bezproblémové a jak moc finančně náročné by toto řešení bylo."
Původní stav
Řešení pro Lenku a její rodinu se ujal Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil jako vždy hned několik variant.
Původní stav
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Čtenářka poslala poměrně typický půdorys bytu ve starším domě někdy z konce 50. a začátku 60. let.
Hlavním problémem těchto interiérů bývá nedostatek úložných prostor ve vstupní části, malá koupelna a průchozí obývací pokoj. Ten je navíc vzdálený od kuchyně, což čtenářce také vadí.
Varianta 1
V první variantě je navržena změna využití jednotlivých pokojů tak, aby byla oddělena soukromá část, tedy ložnice od zbytku bytu. "Ložnici jsem umístil do místnosti s balkonem, dětský pokoj vedle ní. Jak v pokojích, tak v chodbě je dostatečný úložný prostor," říká architekt Zima.
Tip pro postižené povodněmiPokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací. |
Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.
WC zůstalo na původním místě, pootočilo se však o 90 stupňů, aby se mohlo mírně zvětšit a do výklenku přidat skříňka. V koupelně je podle požadavku čtenářky vana, umyvadlo, vestavěná skříň pro pračku, špinavé prádlo a hygienické či kosmetické potřeby.
Obývací pokoj je propojený s kuchyní. Linka je menší, ve tvaru písmene L, v prostoru u instalační šachty může být úložný prostor v úrovni pracovní desky. Pod oknem je jídelní stůl, u vstupu pak sedací souprava, naproti televizní sestava.
Varianta 1
Varianta 2
Druhá varianta je obdobou první, pokoje jsou stejné. U vstupu do ložnice je vytvořeno příležitostné pracovní místo. "Záleží vždy na požadavcích obyvatel bytu, každý z nás má jiné priority a potřeby. Měli bychom si je promyslet ještě před tím, než se pustíme do úpravy bytu," doporučuje Tomáš Zima.
Mírně odlišné od první varianty je i WC s koupelnou: toaleta zůstala stejně velká, v koupelně je opět vana, umyvadlo a vestavěná skříň pro pračku. Kuchyňská linka je opět do tvaru písmene L, ovšem v této variantě je mycí centrum pod oknem.
"Za kuchyní by pak byla instalační přizdívka pro vedení všech potřebných instalací. Toho se dá i využít, kuchyňská deska pak může být hlubší, není to žádný problém," říká Zima.Do obývacího pokoje se vešla opět menší sedačka a TV.
Varianta 2
Varianta 3
V poslední variantě je navržena koupelna s oknem. "Toto řešení může byt proměnit opravdu dokonale, když je to smysluplné, volíme podobná řešení rádi," doplňuje Tomáš Zima.
WC zde zůstalo na původním místě, vchod do něj je ovšem přesunut. "Tím také zamezíme pohybu osob přes špinavou zónu bytu. V chodbě je pak dostatek úložných prostor," vysvětluje architekt Zima.
V koupelně je opět vana, umyvadlo a pračka. Pokud to výška parapetu dovolí, může být celá sestava překryta deskou a pračka schována pod ní, zakrytá dvířky. Kuchyň s obývacím pokojem se pak podařilo hodně propojit, linka se otvírá do prostoru.
Pracovní plocha je pod oknem. V obývacím pokoji se našlo místo pro menší sedací soupravu, TV i jídelní stůl. Z hlavní obytné místnosti se pak vchází do obou pokojů.
Varianta 3
Poradna pro čtenářePotřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:
Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme. Do předmětu zprávy napište: Dispozice |
Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idne potřebné doklady:
Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice
Leave a Comment