Získat výměnou domek v krásném prostředí za byt ve městě, proč ne? Jenže venkovské dispozice lidem "z města" nepřipadají vhodné, mají už jiné představy a požadavky. Jak získat kvalitní bydlení a vyhnout se radikálním změnám, to bylo zadání dnešní poradny.
Čtenář Petr popsal stručně svou prosbu: "Prarodiče nám chtějí přenechat svůj patrový dům v Českém ráji výměnou za náš byt ve městě. Je přibližně z roku 1930, asi před dvaceti dostal novou střechu, fasádu a okna. Topení zabezpečuje elektrický kotel, ohřev teplé vody je řešený pomocí bojleru umístěném v menší koupelně.
Dům leží v nádherné prostředí, jeho jedinou nevýhodu představuje velmi špatná dispozice přízemí. Jsou zde dva pokoje a velká chodba. Součástí většího z nich je zároveň maličká koupelna a nedostačující kuchyně vybavená pouze dřezem, elektrickým sporákem a "kaborkami", na kterých prarodiče z větší části vaří.
Druhý pokoj nemá vlastně žádné využití, "život" probíhá pouze v první velké místnosti. V přízemí máme také velmi studenou chodbu, z níž vede schodiště do prvního patra, výstup na zahradu a na vzdálenější studené WC.
V druhém podlaží najdete dvě ložnice a malý pokojík, koupelna ani WC tu nejsou, ale to nám nevadí.
Stávající půdorys přízemí
Náš požadavek? Zbavit se studené chodby, vytvořit koupelnu s vanou a WC (toaletu v chodbě zachováme pro letní měsíce), a hlavně, protože jsme oba vášniví kuchaři, vytvořit funkční kuchyni s elektrickou varnou deskou, vestavěnou troubou, myčkou a úložnými prostory, kuchyň nemusí být obrovská, spíše funkční ..."
Návrhu se pro poradnu iDne ujal Ateliér Dispozic , která se specializuje na funkční řešení prostoru a návrhy dispozičního řešení bytů, domů i nebytových prostor. Autor řešení připravil hned čtyři varianty.
Varianta 1
Varianta 1
V první variantě se původní velká studená chodba rozdělila na tři části. U vstupu tak vznikla menší předsíň, na kterou plynule navazuje obytný prostor tvořený kuchyní s barovým sezením a obývacím pokojem s jídelním koutem.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Kuchyň je zde místo původního nevyužívaného pokoje, obývací pokoj nahradil původní kuchyň s koupelnou.
Poslední třetí část je oddělena posuvnými dveřmi a tvoří ji chodba se schodištěm, v němž se našlo dost místa na velkou vestavnou skříň. Koupelnu s vanou, WC a pračkou umístil architekt na zadní části domu v místě bývalého pokoje, kde je také vstup na zahradu, další samostatné WC a úložný prostor.
Výhoda této varianty? Propojení obývacího pokoje s kuchyní původní chodbou, která se díky tomu prosvětlí, získá se tak celkově velký obytný prostor. "Případné vybourání okna v koupelně pak do místnosti pustí denní světlo, což bývá vždy velmi příjemné," vysvětluje Tomáš Zima.
Varianta 2
Varianta 2
Ve druhé variantě je chodba řešena podobně jako ve variantě první. Máme opět menší zádveří, ze kterého se dostáváme do obytného prostoru tvořeného kuchyní a obývacím pokojem. Tady ale zůstává zachováno původní rozmístění pokojů, prostor pouze propojuje původní chodba.
Koupelna s vanou, WC a pračkou zůstává také na svém původním místě, je ale rozšířena, vstup navrhl Tomáš Zima z chodby, nikoliv z kuchyně, jak tomu bylo doposud.
Výhodou této varianty je jako v první variantě propojení obývacího pokoje s kuchyní stávající chodbou, která se díky tomu více otevře a prosvětlí.
Varianta 3
Varianta 3
Třetí varianta dává větší prostor předsíni, kterou dělí od zbytku chodby velké posuvné dveře. Oproti původnímu stavu je v místě bývalého pokoje koupelna se šatnou, kuchyň tak zůstává na svém původním místě. Přesunutím koupelny vzniká větší prostor a může zde být kuchyň spolu s obývacím pokojem.
Koupelna tak také nabírá na rozměrech a lze zde umístit jak vanu, tak i sprchový kout, WC a pračku.
Varianta 4
Ve čtvrté variantě je také větší předsíň, ale přesunutím dveří do koupelny a společného prostoru kuchyně a obývacího pokoje vzniká oproti třetí variantě místo na velkou vestavnou skříň.
Koupelna byla řešena velkoryse, vejde se sem jak WC s bidetem, tak vana s pračkou a dvě umyvadla. Šatna v zadní části domu, stejně jako WC, zůstává. "Výhodou je minimální zásah do nosné zdi, nové vybourání budou vyžadovat pouze dveře do šatny," doplňuje Tomáš Zima.
Varianta 4
Z podkladů od čtenáře není zcela jasné vedení instalací v domku, varianty je případně nutné přizpůsobit instalacím, nebo ty upravit.
Poradna pro čtenářePotřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:
Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme. Do předmětu zprávy napište: Dispozice |
Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idne potřebné doklady:
Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice
Leave a Comment