Náměstí s obrovským parkem, dětskými hřišti, ale i obchody a podzemními garážemi. Takovou podobu by za několik let mělo získat Karlovo náměstí v centru metropole. Na proměně začnou město i radnice Prahy 2 pracovat už letos.
Zaručit by to mělo memorandum o vzájemné spolupráci, které podepsala starostka Prahy 2 Jana Černochová a pražský primátor Pavel Bém.
"Rádi bychom společnými silami vrátili Karlovu náměstí jeho společenskou, obchodní, dopravní i odpočinkovou funkci, kterou od svého zrodu v rámci Nového Města i celé Prahy plnilo," uvedl Bém.
JAK SE ZMĚNÍPřeměna Karlova náměstí bude vycházet z výsledků ideové urbanisticko-architektonické soutěže, kterou loni vyhodnotila radnice Prahy 2. Zvítězily dva návrhy, z nichž jeden navrhuje mimo jiné spojit park podchodem pod Žitnou ulicí a druhý se zaměřuje na omezení dopravy v okolí náměstí. |
Přeměna Karlova náměstí bude vycházet z výsledků ideové urbanisticko-architektonické soutěže , kterou loni vyhodnotila radnice Prahy 2 . Zvítězily dva návrhy , z nichž jeden navrhuje mimo jiné spojit park podchodem pod Žitnou ulicí a druhý se zaměřuje na omezení dopravy v okolí náměstí.
Proměny, které náměstí čekají, jsou v memorandu rozděleny na krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá opatření. Krátkodobá se plánují na letošek a jsou mezi nimi například zvýšení bezpečnosti na náměstí nebo větší čistota.
"Chtěli bychom tu také zřídit kamerový a závlahový systém," popsal včera místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.
Komplexní přeměna, na kterou radnice před časem vypsala ideovou soutěž, čeká náměstí až poté, co bude zpracována strategie obnovy náměstí a vypracována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí.
V následujících letech pak náměstí čeká nejprve zklidnění dopravy a teprve poté i samotná přeměna. Jak dlouho potrvá a kolik bude stát peněz, zatím není jasné. Prvotní odhady však mluví o částce zhruba 1,5 miliardy korun.
"Do konce roku bychom chtěli vypracovat strategii obnovy a revitalizace Karlova náměstí a vytvořit projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí," řekl včera zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.
Karlovo náměstí se změní v zelenou oázu. Podívejte se na nejlepší návrhy |
Projekt, podle něhož se náměstí promění, bude vycházet z výsledků ideové soutěže, kterou na proměnu náměstí vypsala radnice Prahy 2 v roce 2008.
Soutěžní porota, která všech 22 zaslaných návrhů loni posuzovala, se nakonec rozhodla první cenu neudělit. Město a radnice Prahy 2 se tak budou řídit návrhy, které se umístily na druhém a třetím místě.
"Navrhujeme navrátit celému tomuto prostoru jeho společenskou, shromažďovací a oddechově relaxační funkci a oživit jej nabídkou nových zařízení obchodů, služeb i stravování," píší ve své zprávě architekti Vladimír Štulc, Jan Vrana a Kryštof Štulc, kteří jsou autory návrhu oceněného druhým místem.
1. Doprava Dopravu v okolí náměstí navrhují řešit tak, že zůstanou zachovány příčné tahy tvořené ulicemi Ječná, Žitná a doplňkově i ulicí U nemocnice. V podélném směru by se doprava měla soustředit pouze do jedné silnice v západní části náměstí a prostor před budovami na východní straně náměstí by se stal pěší zónou, do níž by měla povolen vjezd pouze některá auta.
Druhý vítězný návrh chce zklidnit dopravu na náměstí a vytvořit místa pro obchody. Zmizet by měla tramvajová zastávka z Ječné ulice
2. Parkování Nedostatek parkovacích míst chtějí řešit vybudováním podzemních garáží pro zhruba 700 aut, do nichž by vedly vjezdy z Žitné ulice a z ulice U nemocnice. Severní a jižní část náměstí by oživila dětská hřiště a v jejich blízkosti by stály i mobilní toalety.
3. Zeleň Centrální park by se měl podle jejich návrhu propojit a objevit by se v něm měly nové lavičky, informační tabule, odpadkové koše a případně i ukazatele. "Navrhujeme také vybudovat podchod pod Žitnou ulicí, čímž se propojí prostor před Novoměstskou radnicí se střední částí parku," popsal Vladimír Štulc. Krytý prostor by podle návrhu architektů mohl sloužit i pro vznik nových restaurací, obchodů či veřejných toalet.
Autoři druhého návrhu, který od poroty získal třetí cenu, zase navrhují odvést z náměstí většinu dopravy, protože jej zatěžuje a brání jeho rozvoji. "Naším záměrem je vrátit náměstí jeho charakter jednotného impozantního prostoru s rušným městským životem, jak bylo historicky koncipováno a užíváno," popisují ve své zprávě architekti Martin Klejna, Michal Šmolík, Radek Zykan a Zuzana Kotlářová.
1. Doprava Docílit toho chtějí přetrasováním nejen automobilové dopravy, ale i zrušením tramvajové zastávky Karlovo náměstí ve střední části celého náměstí. "Cílem našeho návrhu je posílit roli chodce v prostoru náměstí bez kolizních míst na povrchu," vysvětlují autoři. Automobily by podle jejich návrhu měly zmizet například ze Žitné ulice v prostoru před Novoměstskou radnicí, čímž by se obě části náměstí propojily.
Návrh, který v soutěži Prahy 2 získal druhou cenu, počítá s propojením všech částí parku pomocí lávek a podchodů. Hlavním prvkem zůstane kašna z 19. století.
2. Parkování Parkování na náměstí chtějí vyřešit dvěma podzemními garážemi s celkovou kapacitou asi 300 míst. Dalších 200 parkovacích míst nechávají na ulicích po obvodu náměstí.
3. Zeleň V samotném parku navrhují architekti zachovat maximum vzrostlých stromů a doplnit je o nové. Naopak prořezat potřebují podle nich keře. Dětské hřiště v severní části parku chtějí obohatit o kruhové brouzdaliště a na konec stromořadí před kostelem sv. Ignáce navrhují umístit umělý pramen.
Leave a Comment