Před pěti lety jsem si našla dobrou práci. Jediný problém byl v tom, že byla trochu z ruky. S přítelem jsme se tedy rozhodli pro nové bydlení, které bude blíž zaměstnání. V podnájmu jsme dali výpověď a začali hledat malý domek na vesnici.
Chtěli jsme dům, do kterého se můžeme co nejdříve nastěhovat. Zatím jsem do práce dojížděla, ale 100 kilometrů bylo opravdu hodně. Obyvatelnost nemovitosti byla opravdu důležitá. Opravovat dům na dálku by bylo velmi složité.
Objížděli jsme vytipované nemovitosti a stále nic neměli. A pak jsme přijeli k malebnému domku ve vesničce nedaleko Hospitalu Kuks. Domek nás zaujal na první pohled. Je cihlový a stojí na kamenných základech. Na kamenném překladu na stodole je vyryt letopočet 1848.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Dům byl již částečně rekonstruován. Měl nová okna i střechu. V přízemí byla pěkná kuchyň, obývák a koupelna, a to přesně vyhovovalo našim potřebám. Mohli jsme se téměř okamžitě nastěhovat a vše postupně dodělávat. Věděli jsme, že tady budeme doma.
Na koupi nemovitosti jsme si vzali od banky úvěr a podepsali kupní smlouvu. Pak už jen následoval převod peněz a my se mohli po měsíci stěhovat. Naložili jsme auto a vyrazili. Po příjezdu jsme však byli nemile překvapeni.
Nyní již bývalí majitelé měli ještě dům plný svých věcí, nábytku a kočičího zápachu. Nabídli jsme jim, že se stěhováním pomůžeme. Byli jsme rádi, že naši nabídku přijali. Vše jsme naložili a odvezli. S tranzitem jsme se otáčeli dvakrát. Dostali jsme klíče od domu a řekli sbohem.
Ale čekalo nás ještě jedno překvapení. Naši předchůdci měli totiž dva bernské salašnické psy, které během loučení zamkli do stodoly. Prý, že si pro ně zítra přijedou. Nasedli do auta a už se neukázali. Další den nikdo nebral mobil, na textové zprávy neodpovídali. Psi byli zamčeni ve stodole bez jídla a vody. A my nevěděli, co dělat.
Naštěstí se následující den bývalý majitel ukázal. Přivezl tašku s psím žrádlem. Po kratší rozmluvě jsme se dozvěděli, že nemají psy kam dát. Dohodli jsme se, že jim tedy najdeme nový domov. Fenku jsme udali rychle a pejsek Jonáš s námi nakonec zůstal.
Dobový snímek rodinného domu
Projekt na rekonstrukci domu
V novém domově jsme se začali pomalu zabydlovat. Brzy jsme ovšem začali zjišťovat, že to, co vypadalo nově a pěkně, bylo pouze narychlo opravené a značně splácané. Největším překvapením byl nález soukromého podzemního smetiště, které si bývalý majitel úspěšně budoval kolem baráku.
Jak jsme postupovali s pracemi kolem domu, všude jsme nacházeli spoustu zakopaného stavebního materiálu. Při výkopu čističky jsme zaplnili celý kontejner na plast.
První dva roky jsme převážně strávili odklízením odpadu a smetí, sekáním trávy a likvidováním houští kolem celého domu. Naštěstí dnes, po téměř pěti letech, je nepořádek odstraněný a s ním také obrovské množství slimáků. Práce na domě ovšem trochu vázly.
V roce 2010 jsme konečně začali s první větší rekonstrukcí. Vybudovali jsme studnu z vlastního pramene vody na našem pozemku a postavili plot před domem. Sice to nebyla původně naše priorita, ale pes Jonáš potřeboval výběh a my ho nechtěli mít přivázaného na řetězu.
Hotový plot. Kvůli jeho stavbě již nebyly peníze na zateplení domu.
V loňském roce jsme začali plánovat rekonstrukci střechy a s tím také vybudování podkrovních místností. K tomu je ovšem nutné podkroví zvýšit. Museli jsme připravit projekt, uspěli jsme až u čtvrtého projektanta. Náš dům totiž stojí v památkové zóně. A památkáři rádi diktují, co se při rekonstrukci může a co již ne. Nyní čekáme, zda nám projekt schválí.
Máme v plánu zvednout podkroví vystavěním půlštoků a vybudovat zde okna. V přízemí domu chceme okna vyměnit. Při rekonstrukci před několika lety totiž byla původní okna vyměněna za menší, která jednak nezajišťují dostatek světla v místnostech, ale hlavně neodpovídají původnímu charakteru domu. A to se památkářům nelíbí.
Pak přijde na řadu fasáda a její zateplení. Při realizaci zateplení je předpoklad snížení nákladů na topení o přibližně 40 procent.
Minulý týden jsme se pustili do budování čističky odpadních vod. Současně s tím chceme odizolovat základy domu nopovou fólií. Do budoucna ještě musíme kompletně předělat topení v domě. A pak už bude čas na zábavu, přátele a snad i vlastní rodinu.
Podmínky soutěže o zateplení domuPřihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012. Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012. Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení. Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií: • architektonické řešení a estetický dojem Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE. Harmonogram soutěže:
Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent. Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.
Získejte okamžitou slevu! Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde. |
Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.
Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.
Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.
Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:
• architektonické řešení a estetický dojem • ohled na úspory energie • použití ekologických materiálů
Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE .
Harmonogram soutěže:
Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.
Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.
Získejte okamžitou slevu!
Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde .
Leave a Comment