Široký tvůrčí záběr je pro Miloše Pexu typický. Pod značkou PEXXA navrhuje grafický design a také produkty, které zlepšují chod domácnosti a přidávají na její eleganci. Rád riskuje a provokuje, avšak inovace, kvalitní výroba a touha potěšit ostatní patří mezi zásadní motivy jeho tvorby.
Květináč pro mladé pěstitele jste navrhl z recyklovaného plastu. Čím je mladý, současný a inovativní? Nemyslím si, že květináč musí vypadat vždy jen jako oválná mísa. Proto mě zaujala veřejná soutěž pro designéry od společnosti, která se zabývá výrobou tohoto segmentu.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.
Cílovou skupinou byli mladí lidé, kteří mají dnes čím dál vřelejší přístup k pěstování bylin a pokojových rostlin a řeší také ekologický dopad na životní prostředí.
Chtěl jsem tedy vytvořit formu, která nebude klasickým oválným obalem na rostlinu, ale stane se objektem v domácnosti a zároveň pořeší problematiku produkce plastů a jejich dopadu na životní prostředí. Tuto mou vizi jsem převedl do podoby samozavlažovacího domku, ze kterého je možné skládat kompozice, může však fungovat v interiéru i jako solitér.
Podobně je tomu také u kolekce květináčů Recykl. Sada zaujme barevnými dekory i způsobem zavěšení... Ano, u této sady by však recyklovaný plast neměl stejnou barevnost a naopak by se využila jeho směs pro různé barevné kompozice. Jde vlastně o naprosto přiznaný obsah recyklovaného materiálu a náhodnou kompozici barev. Tím každý kus získá originální dekor.
Jednotlivé tvary se spojují pomocí vylisovaných zámečků na zadní straně květináče, které zároveň umožňují jej zavěsit nebo přibít na stěnu. Chtěl jsem povznést něco, co považujeme za odpad, na estetickou záležitost řešící nějaký problém.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Křišťálové svítidlo Svit vyniká zajímavým dekorem, který elegantně zdobí jeho skleněné části. V čem je pro interiér výjimečné? Kolekce vznikala již na škole, vyvíjel jsem si ji sám a nechal v jedné sklárně na vlastní náklady vyrobit. Neměl jsem k dispozici žádnou firmu, a proto mně nic nesvazovalo ruce a trochu jsem experimentoval. Chtěl jsem vyvinout svítidlo, které bude prosvíceno hranou materiálu s vypískovanými dekory na povrchu, ale svítivost zůstane jako u klasického lustru.
Mým přáním bylo navrhnout zajímavý světelný objekt, který nevytváří pouze ambientní světlo. To se mi podařilo docílit intenzitou světla pomocí LED technologie a také vlastnostmi čirého křišťálu, který zde krásně vede světlo a prosvěcuje pískované dekory na povrchu, a následně intenzivně svítí.
Obecně navrhuji rád do jednoduchých a čistých interiérů, které nejsou zahlceny a působí volnějším dojmem, což je i dnešním trendem. Sám se totiž nerad obklopuji velikým množstvím věcí, neboť se domnívám, že to jen zahlcuje mysl.
Na jakém principu funguje instalace a lze jednotlivé tvary kombinovat? Zavěšení je různé a liší se dle požadavku klienta. Není nikterak omezena možnost jeho umístění včetně instalace do sádrokartonového stropu. Vždy je ale zavěšeno na ocelovém lanku, které mu dodává opticky pocit lehkosti.
Vše probíhá formou zakázkové výroby, proto je možné kombinovat dekory se skleněným tvarem a jejich počty. Nikdy nejsou dva kusy stejné, jelikož svítidlo je kompletně vyráběné ručně a projde pod rukama mnoha šikovných lidí s perfektní řemeslnou zručností.
Díky výrobě z recyklované směsi má každý kus květináče originální dekor, 2017.
Miloš Pexa*1987 Vystudoval střední grafickou školu, pak pokračoval na Vyšší odborné škole obalové techniky Štětí, obor Obalový design (2009). Absolvoval Fakultu umění a designu UJEP, obor Produktový design, v Ústí nad Labem (2010–2016). V roce 2013 Miloš Pexa studoval ve Finsku produktový design na Kymenlaakso university of applied sciences. |
*1987
Vystudoval střední grafickou školu, pak pokračoval na Vyšší odborné škole obalové techniky Štětí, obor Obalový design (2009).
Absolvoval Fakultu umění a designu UJEP, obor Produktový design, v Ústí nad Labem (2010–2016).
V roce 2013 Miloš Pexa studoval ve Finsku produktový design na Kymenlaakso university of applied sciences.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.
Leave a Comment