Dánský stavitel lodí Laust Norgaard se každé ráno s ženou probudí, rovnou skočí do vody, zaplavou si a teprve pak se vydají do práce. Příjemný rodinný hausbót si postavili na okraji kodaňského přístavu a splnili si tím svůj sen.
Laust Norgaard stavěl pro své zákazníky domy na vodě 25 let a přemýšlel, jak by měl vypadat jeho vlastní hausbót, aby byl naprosto dokonalý a bez jediného kompromisu.
Dnes mu v kodaňském přístavu kotví komfortní rodinný černý elegán, kterého Laust zabydlel společně s manželkou Lisbeth Juul, dcerou Karlou a zlatým retrívrem Busterem.
Manželský pár bydlel dlouhých dvacet let na vodě, v přístavu Christianshavn. Hausbót, který obývali, ale pořizovali ještě jako studenti a postupně jim přestal vyhovovat.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Laust Norgaard, který při svém povolání tráví většinu času na houpajících se vlnách, se rozhodl pro změnu a koupil ve stejné čtvrti, jen pár bloků od centra velkoryse navržený byt o rozloze 170 metrů čtverečních. Byt v původním stylu art deco během dvou let upravili a nastěhovali se do něj i s dcerou, která dokončovala studium na střední škole.
Po dvou letech bydlení na báječné adrese, které jim přátelé záviděli, ale Laust s Lisbeth zkonstatovali, že suchozemský život na pevnině pro ně není nic uspokojujícího. Rodině chyběla možnost se během chvilky vyhoupnout do sedla kola a vydat se na výlet nebo projížďku městem nebo ráno hned po probuzení nastartovat den skokem do vody a plaváním. Měli pocit, že zdi bytu ve třetím patře domu je odtrhly od života, po jakém touží, tak se opět stěhovali na vodu.
Může se hodit |
Rodinné domy Cholupice - dostatek klidu, zeleně a pohodlí.
Více domů k prodeji na Reality.iDNES
Loni si Laust navrhl a postavil vlastní nový hausbót, přesně podle svých přání a představ. Cestu zpět ke kořenům urychlil i fakt, že dcera Karla odešla studovat na univerzitu. Dům na vodě s posuvnými dřevěnými okenicemi je vevnitř zařízený jednoduše. Nejdůležitější pro rodinu je moře: ať už moře světla, nebo moře vody.
Sedmdesát metrů čtverečních obytné lodi rozhodně nedýchá přepychem, jako jejich předešlý byt. Vešly se na ni dvě ložnice a obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou, na obytný prostor navazuje paluba s terasou. Koupelna spojená s toaletou stačí rodině jen jedna. Komplikovaná není ani samotná dispozice hausbótu: dlouhá chodba vede od vstupních dveří napříč prostorem a odděluje soukromé pokoje a koupelnu od společné obytné části.
Hlavním stavebním materiálem je dřevo, ať už natřené černě, bíle lakované nebo v podobě přírodně vyhlížející prosté překližky. V celém bytě jsou hladké bílé lité podlahy, v koupelně ostře žluté. Nábytek a zařízení si dovezli z původního bytu.
Sedmdesát metrů čtverečních velká obytná loď rozhodně nedýchá přepychem.
Doplňky a léty nashromážděné vybavení je skandinávské až do morku kostí. Sedačka s pastelovými polštářky pochází od společnosti Hay, křesílka a stoličky v ložnici navrhl původní profesí tesař, designér Poul Kjarholm v padesátých letech minulého století pro firmu Fritze Hansena. Ikonická skořepinová křesílka v jídelně pochází od designérského dua Charlese a Ray Eamesových. Kuchyňskou linku včetně detailů, jako je například odpadkový koš, dodala další známá dánská firma, Vipp.
Jako v každé skandinávské domácnosti, i zde hrají prim světla a svíce. Interiéru hlavního obytného prostoru dominují kompozice ze svícnů Kubus. Jednoduché černé kovové svícny v geometrických tvarech jsou od firmy By Lassen, který se vyrábí od roku 1962, kdy je designér Mogens Lassen uvedl na trh.
Jídelnímu koutu vévodí velký ikonický lustr značky Luceplan, další architektonická svítidla navrhla dánská dvojice designérek Ann Morsingová a Beban Nord. Důležitým prvkem jsou i všudypřítomné knihy, obrazy a fotografie, které Lisbeth během své kariéry manažerky významného kodaňského divadla nasbírala. Na poličkách je umístěna sbírka slavné severské kameniny Saxbo od významné dánské keramičky Nathalie Krebsové.
Leave a Comment