Sto let starý domek přestavěli za 2,5 milionu na třígenerační dům

Malý domek na okraji Prahy se postupnou rekonstrukcí a přístavbou proměnil v moderní bydlení. A to hned pro tři generace.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Majitel domku na okraji Prahy byl postaven před problém: vyřešit bydlení pro rozrůstající se rodinu včetně dospělého syna a maminky v důchodovém věku.

Kromě toho, že se nikomu nechtělo opustit klidné místo, kde má rodina své kořeny, svou roli sehrály i ekonomické důvody. A tak se rodina rozhodla podstoupit z hlediska návrhu i realizace náročnou rekonstrukci.

Východní část velké rohové parcely nešlo zastavět, přestavbu navíc bylo třeba rozvrhnout na několik etap tak, aby se v domě dalo stále bydlet.

Zůstaly jen obvodové zdi

Z původního, přes sto let starého patrového domku zůstaly pouze obvodové nosné zdi. Čtvercové jádro se stalo výchozí součástí nové půdorysné struktury.

Průběh rekonstrukce. Zdroj: ujdum

"Návrh je koncipován tak, aby byla co nejlépe využita původní zastavěná plocha a zůstala zachována ucelená jižní část zahrady, kde je nejvíce soukromí, i stávající vzrostlé třešně a další stromy," říká architekt Filip Ziegler, autor projektu.

Může se hodit

Toužíte po vlastním bydlení? Vyberte si na Reality.iDNES.cz rodinný dům přesně podle vašich představ.

Toužíte po vlastním bydlení? Vyberte si na Reality.iDNES rodinný dům přesně podle vašich představ.

Rozhodl se zvýšit dům o jedno podlaží a rozšířit stavbu směrem na západní stranu, do exponovaného rohového "cípu" zahrady u křižovatky, a na severní straně přistavět komunikační jádro s domovním schodištěm a vstupní halou.

Zkosená západní stěna přístavby sleduje v předepsaném odstupu (2 m) západní hranici pozemku tak, aby tato plocha byla využitá co nejúčelněji.

Jídelnu a kuchyň odděluje 120 cm hluboká ostrovní pracovní plocha, která slouží i pro malé stolování. Majitel bytu interiér oživil sestavou kovaných židlí a jídelního stolu a zajímavými obrazy. Zdroj: ujdum

Byt kolem koupelny

V přízemí, které je řešeno jako bezbariérové, je v původní části domu kotelna a malý dvoupokojový byt pro maminku, propojený francouzskými dveřmi se zahradou.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 160,9 m²
Užitná plocha: 358 m²
Konstrukce (nová část): betonové základové pasy, zdivo Porotherm, všechny obvodové stěny zatepleny kontaktním systémem (fasádní polystyren o tloušťce 100 mm), stropy monolitické železobetonové, schodiště železobetonové monolitické, dřevěný krov, pultová střecha s odvětrávanou dvouplášťovou skladbou, střešní krytina Rheinzink
Výplně otvorů: okna dřevěná Euro s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dřevěné plné do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, podlahové vytápění + radiátory
Cena rekonstrukce: cca 2,5 mil. Kč

Zastavěná plocha: 160,9 m² Užitná plocha: 358 m² Konstrukce (nová část): betonové základové pasy, zdivo Porotherm, všechny obvodové stěny zatepleny kontaktním systémem (fasádní polystyren o tloušťce 100 mm), stropy monolitické železobetonové, schodiště železobetonové monolitické, dřevěný krov, pultová střecha s odvětrávanou dvouplášťovou skladbou, střešní krytina Rheinzink Výplně otvorů: okna dřevěná Euro s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dřevěné plné do obložkových zárubní Vytápění: ústřední plynové, podlahové vytápění + radiátory Cena rekonstrukce: cca 2,5 mil. Kč

Ze západní strany, která sousedí s ulicí, přibyla velká garáž.

Ve druhém podlaží byly původně naplánovány dvě bytové jednotky, nakonec zde vznikl velký čtyřpokojový byt s pracovnou pro syna.

Společný obývací prostor je orientován na jižní a západní stranu, která má nejhezčí výhled.

Majitel domu zvolil pro své bydlení nejvyšší podlaží. Má byt rozdělený na ložnice, umístěné na východní straně, a společný obývací prostor orientovaný na jih a na západ.

Z jídelny se vychází posuvnou prosklenou stěnou na trojúhelníkovou západní terasu s hezkým výhledem.

Výrazný barevný akcent: červený a fialový nátěr stěn v předsíni. Zdroj: ujdum .

Majitel domu dodal svému bytu barevné akcenty, například v ložnici tapetu čokoládového odstínu. Zdroj: ujdum .

Do kuchyně se prochází úzkým průchodem kolem na míru vyrobené vestavěné sestavy, která navazuje na kuchyňskou linku. Zdroj: ujdum

Autor

 Ing. arch. Filip Ziegler (1964)
Autorizovaný architekt. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a Školu architektury Akademie výtvarných umění v Praze. Od r. 1993 se věnuje samostatné architektonické činnosti, nyní v ateliéru Hans-Paul architekti.

Zabývá se navrhováním bytových a občanských staveb, k významnějším realizacím patří nové budovy barrandovských filmových ateliérů, bytový soubor společnosti Orco ve Štěrboholech, restaurace, obchodní prostory, interiéry, rodinné vily a bytové domy.

Spoluautor: Ing. arch. Josef Antoň

Ing. arch. Filip Ziegler (1964) Autorizovaný architekt. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a Školu architektury Akademie výtvarných umění v Praze. Od r. 1993 se věnuje samostatné architektonické činnosti, nyní v ateliéru Hans-Paul architekti.

Zabývá se navrhováním bytových a občanských staveb, k významnějším realizacím patří nové budovy barrandovských filmových ateliérů, bytový soubor společnosti Orco ve Štěrboholech, restaurace, obchodní prostory, interiéry, rodinné vily a bytové domy.

Spoluautor: Ing. arch. Josef Antoň

Největší půvab má ale pro majitele ústřední koupelna s atypickým střešním oknem. Vzhledem k poloze stoupaček bylo třeba umístit sociální zázemí doprostřed dispozice, což většinou vede k tmavé koupelně bez denního světla.

V tomto případě se nabízí relaxace v záři slunečních paprsků nebo s romantickým výhledem na hvězdy. Výsledek stojí za dočasné nepohodlí. Rekonstrukce přinesla nejen praktické dispoziční uspořádání, ale i střízlivý moderní vzhled.

Stavba jednoduchého tvaru, hladce omítnutá fasáda, okna z přírodního dřeva a schodišťové jádro s režným keramickým obkladem: tyto komponenty vytvářejí nevtíravou nadčasovou architekturu, která bude dobře zapadat do svého okolí i za desítky let.

Není příliš obvyklé, aby obyvatelé domu "přežili" ve svém bydlišti během rozsáhlé a dlouhodobé rekonstrukce. Původní dům postupně obklopily nově přistavěné části.

Do obývacího pokoje vyrobil truhlář podle návrhu majitele domu vestavěnou knihovnu z lakovaných MDF desek. Tvoří jednolitou kompozici s obložením stěny a bezfalcovými dveřmi do ložnice. Zdroj: ujdum

Celý proces byl zorganizován tak, že nebylo nutné se stěhovat a pronajímat další bydlení pro celou rodinu, čímž se ušetřily nemalé finanční prostředky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 11/2011.

Leave a Comment