Vždy, když se objeví realizace od studia BY architects, můžete se spolehnout na to, že zde najdete spoustu netradičních řešení i přístupů. To je i případ bytu pro mladou rodinu, který se po rekonstrukci proměnil k nepoznání.
„Klient si pořídil byt s nádherným výhledem na celou Prahu. Chtěl vytvořit bydlení pro mladou rodinu, členění obytného prostoru na jednotlivé zóny (práce, pohodlí, klid, hra), mít dostatek úložných prostor. Byt jsme společnými silami dovedli do dnešní podoby a klient se, podle jeho slov, při každém návratu raduje z výsledku,“ popisuje architektka Markéta Zdebská ze studia BY architects začátek spolupráce.
Hlavní obytný prostor je jemně členěný do několika zón.
Zásadní byla pro architekty první prohlídka bytu, který v původním stavu zcela popíral potenciál bytu a jeho podstatu. Kontakt s unikátními záběry Prahy blokovala obrovská šatní skříň „nevalného“ provedení, umístěná napříč bytem.
„Klienti ocenili naši upřímnost v popisu těchto skutečností, a i když původně neplánovali tolik změn, ve vteřině pochopili, co jim spolupráce a rekonstrukce může přinést. Jejich otevřenost a velké nasazení pak umožnily vznik uceleného výsledku, ze kterého se můžeme společně těšit,“ dodává architekt Marek Žáček.
Projekt přihlásilo studio BY architects do soutěže Interiér roku 2019 v kategorii Rekonstrukce – soukromý interiér. Uzávěrka soutěže byla 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 2. června 2020. Původní březnový termín se musel kvůli koronaviru posunout.
Výhled na prvním místě
Architekti prostorové uspořádání postavili na neuvěřitelném výhledu, který byt nabízí: hlavní prostor se tak bez omezení otevírá směrem na Vyšehrad, Pražský hrad i Karlův most.
Menší ložnice zůstaly bez větších dispozičních změn na původním místě. Přesto určitá změna nastala: „Oddělením předprostoru ložnic jednoduchým závěsem došlo k přeuspořádání a jisté hierarchizaci vstupního prostoru, což jsme považovali za velmi důležité,“ vysvětluje architektka Zdebská.
Hlavní prostor s plochou 53 m 2 nabízí zajímavé průhledy, tvoří jej jemně rozčleněné zóny, které plní své funkce: kuchyně s jídelnou, „rozhlednu“ v podobě kuchyňské lavice s knihovnou, obývákové části s pohodlným gaučem a pracovny. Od chodby lze hlavní prostor oddělit skleněnými pivotovými dveřmi s pískovaným vzorem.
Barvy a materiály
Pokud jde o vybavení a materiály, drželi se architekti své oblíbené střídmosti: zvolili PUR stěrku v pískovém odstínu a dubové parkety položené „do stromečku“ v ložnicích. Bíle lakovaný vestavěný nábytek doplnili borovou překližkou a barevnými akcenty z probarvované MDF desky Valchromat.
Kuchyňská a koupelnová deska s dřezem je z odolného corianu, dveře se skrytou zárubní nesou značku Invisidoor Argenta, pivotové křídlo je od firmy Bdoors. Pro vybavení použili architekti jak repasovaný nábytek a světla, tak nové kusy, které byly kompletně navržené na míru a vyrobené firmou Devoto.
Barevná dvířka jsou z probarvované MDF desky Valchromat.
O projektuKlient: soukromá osoba Typ stavby: rekonstrukce, užitná plocha 92 m2 Projekt: 2018, dokončeno 2019 Autor: BY architects (Markéta Zdebská, Marek Žáček) |
Klient: soukromá osoba
Typ stavby: rekonstrukce, užitná plocha 92 m 2
Projekt: 2018, dokončeno 2019
Autor: BY architects ( Markéta Zdebská, Marek Žáček)
Leave a Comment