Ze zanedbaného spícího místa se Vrchlického sady v Klatovech změnily ve vyhledávané centrum odpočinku.
Sady jsou součástí historického zeleného prstence, který vznikl místo původních hradeb zbouraných po vzoru Vídně a byl součástí klatovské ,ringstrasse‘.
Na začátku spolupráce stála společná ambice města a architekta navázat na původní kulturní tradici Klatov a zároveň vyhovět současným požadavkům na veřejný městský prostor.
Díky renovaci, která probíhala od srpna 2017 do května následujícího roku, se podařilo obnovit promenádu u věže Okrouhlice, kde znovu vznikla dvouřadá alej.
Jde o významnou osu, která prochází napříč parkem a pokračuje přes ulici do sousedních sadů. Vrchlického a Hostašovy sady jsou přes ulici propojeny širokým přechodem pro chodce na ose promenády.
S ohledem na nutnost doplnit chybějící cesty se výrazně rozšířilo dláždění z barevné mozaiky. Výsledná koncepce obnovila historický zahradní parter, který původně zarůstal mohutnými porosty pámelníku, síť cest ve tvaru oválu a mobiliář tak, aby dominoval pomník geologa Dr. Jana Krejčího.
Zahradní parter odděluje od ruchu promenády nízká terasa z čedičové dlažby se světelnými schody a stříhanými keři, jež může sloužit jako pódium. Tradiční bohatá květinová výzdoba se převedla do jediného pásu při okraji, který je věnován fenoménu klatovských karafiátů.
Stavba dále zahrnovala revitalizaci zpevněných ploch, vegetace a osvětlení, vznikl nový automatický závlahový systém, prameník pitné vody, trojúhelníkové odpočívadlo a přibyl nový mobiliář.
Obnovené Vrchlického sady byly slavnostně otevřeny 15. června 2018 během Barokní svatovítské noci. Tato akce přilákala stovky lidí, kteří mohli zhlédnout barokní průvod, divadelní vystoupení, barokní písně, ohňostroj a svatovítský koncert. Barokní básně recitoval celý večer herec Jan Potměšil. Park je nyní vyhledávaným místem pro relaxaci obyvatel i návštěvníků města.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .
Leave a Comment