Zahrady minoritského kláštera, nejstarší dochovanézahrady v Českém Krumlově, se nacházejí v centruměsta. Přesto skýtají kultivované a poklidné prostředík odpočinku.

Minorité zřídili konventní a zelinářskou zahradu nedlouho po založení kláštera v roce 1350. Na vstupním nádvoří, kterému se říká Tramín, se nacházel hřbitov řeholníků upravený jako ovocný sad. V polovině 18. století postavili v konventní zahradě kuželnu, jejíž pavilon se dochoval do současnosti.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Od začátku 19. století se konventní zahrada pronajímala českokrumlovským měšťanům, po 1. světové válce minorité nechali zahradnicky upravit místo bývalého hřbitova na nádvoří Tramín.
V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni, areál začal pustnout a z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby kláštera v dezolátním stavu.
Město Český Krumlov si areál pronajalo od nového majitele, Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu.
Ta byla vedena především snahou zpřístupnit zahrady veřejnosti a prezentovat bohatství staleté tradice zahradnického pěstování léčivých a užitkových rostlin, vinné révy, ovocných stromů a zeleniny – právě v ní totiž společně s mimořádným stářím spočívá hodnota zahrad.
V roce 2015 se klášterní zahrady po proměně otevřely veřejnosti a staly se nejen oblíbeným cílem návštěvníků, ale také místem setkávání obyvatel města. Sbírka rostlin v zahradě se využívá pro edukační programy.
Klášterní zahrady se staly oblíbeným cílem návštěvníků.
Na Tramínu jsou nyní vysázené dřeviny smutečního charakteru připomínající existenci hřbitova, cesty byly obnoveny v původním rozložení. Hlavní klášterní zahrada je terasovitě rozdělená a obsahuje část užitnou a okrasnou včetně vinic, chmelnice a zeleninových a barvířských záhonů.
Na jihovýchodním okraji stojí zrekonstruovaná část budovy kuželny. Součástí areálu je odpočinková zóna a bylinková zahrada s několika zachovanými původními vstupními brankami.
V místě bývalé kuchyňské zahrady se dochovala kamenná lourdská jeskyňka s výklenkem pro sošku Panny Marie, která je porostlá břečťanem. V sadu převažují ovocné dřeviny.
Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.
Leave a Comment