Zaplatila za byt v Letňanech. Má nulovou hodnotu, rozhodli právníci

Helena Smejkalová chtěla bydlet v Praze ve vlastním bytě. Vyhlédla si byt v Letňanech, podepsala rezervační smlouvu a začala zařizovat hypotéku. Kvůli vážnému problému, který zatajili prodávající i realitní makléřka, přišla o byt a zřejmě i o sto tisíc korun.

„Na začátku ledna jsem se rozhodla, že se konečně přestěhuji do Prahy. Dlouhou dobu jsem se tomuto kroku bránila. Do města se mi nastálo nechtělo a raději jsem za prací do centra každý den dojížděla. Ale teď nastala doba, kdy mě čím dál víc potřebují moji rodiče. Ti bydlí v malém bytě na Proseku. I proto jsem oblast hledání zaměřila na severovýchodní část města, abych to k nim měla blízko,“ vysvětluje Helena důvod stěhování.

„Nerada na něco moc dlouho čekám, tak jsem během několika dnů oběhala sedm bytů. Za dva týdny jsem měla vybrané tři favority, z nichž nakonec zvítězil malý byt v paneláku v Letňanech. Ne že by se mi ta lokalita nějak moc líbila. Panelák vedle paneláku. Ale výhodou byla dobrá dostupnost do centra. Navíc i cena bytu mi přišla odpovídající lokalitě a stavu,“ popisuje hledání.

Tři jednoduché rady

Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost.

Pořízení bytu či domu je často největší životní investicí. Zvlášť při nákupu prvního bydlení se kupující nechává unášet emocemi a stoupajícím adrenalinem. Pak tlaku makléře snadno podlehne a zapomene si prověřit zásadní informace.

Při nákupu nemovitosti je nutné se od začátku soustředit na tři nejdůležitější oblasti. Na lokalitu a technické a právní záležitosti.

Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost.

Pořízení bytu či domu je často největší životní investicí. Zvlášť při nákupu prvního bydlení se kupující nechává unášet emocemi a stoupajícím adrenalinem. Pak tlaku makléře snadno podlehne a zapomene si prověřit zásadní informace.

Při nákupu nemovitosti je nutné se od začátku soustředit na tři nejdůležitější oblasti. Na lokalitu a technické a právní záležitosti.

Jelikož plánovala financovat nový byt prostřednictvím hypotéky, domluvila si ještě před podepsáním rezervační smlouvy konzultaci v bance. Hypoteční poradkyně jí po prozkoumání podkladů o výši příjmů a informací o novém bytě potvrdila, že na základě těchto dokumentů by hypoteční úvěr dostala.

„Z banky jsem odcházela spokojená a klidná. Sešla jsem se s makléřkou, podepsala rezervační smlouvu a poslala stotisícový rezervační poplatek,“ vysvětluje.

Realitní kancelář během několika dní připravila návrh kupní smlouvy, který zaslala Helena své hypoteční poradkyni. A ta se jí za týden ozvala s důležitou informací.

Právní oddělení poskytnutí hypotéky zamítlo. Zjistilo se, že pozemky kolem panelového domu, tedy i ty s přístupovou cestou, nejsou ve vlastnictví majitelů bytů, ale patří zcela jiné právnické osobě. Z toho důvodu má nemovitost pro banku nulovou zástavní hodnotu a nemůže proto Heleně hypoteční úvěr za těchto okolností poskytnout.

„Musím přiznat, že mě to překvapilo a zároveň hrozně naštvalo. Nechápala jsem, jak je možné, že mi o tom neřekl prodávající, ale hlavně ani makléřka. To je snad její povinnost férově informovat o všech skutečnostech, které se bytu týkají,“ říká Helena.

Ihned realitní makléřce volala, aby s ní celou situaci vyjasnila. „Makléřka mi řekla, že nic takového netušila, a že je jí to líto. Prodávající normálně přes pozemek chodí a nikdy by je prý nenapadlo, že patří někomu jinému. To mě ale vytočilo ještě víc. Mě vůbec nezajímá, že ani makléřka, ani prodávající o tom nevěděli. Považuji za náplň práce makléře, že takovou zásadní věc prostě zjistí,“ rozčiluje se Helena.

„Jedinou možností, jak takovým překvapením zabránit, je nespoléhat pouze na informace poskytnuté prodávající stranou, ale vše si také ověřit. Zkontrolovat nejen danou nemovitost, ale také okolní pozemky a možnosti přístupu k nemovitosti,“ vysvětluje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Jako řešení banka navrhla doložit právně zajištěný přístupu přes tento cizí pozemek. Znamenalo by to však, že se prodávající musí domluvit s majitelem okolních pozemků a vyjednat s ním zatížení pozemku věcným břemenem. Takové jednání by samozřejmě celou transakci značně protáhlo.

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Svůj realitní boj s bytem či rodinným domem nám zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Seriál, který má přispět ke zlepšení kvality služeb a kultivaci realitního trhu, připravuje Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci se společností Alisen.

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Svůj realitní boj s bytem či rodinným domem nám zašlete na e-mail: bydleni@idne .

Seriál, který má přispět ke zlepšení kvality služeb a kultivaci realitního trhu, připravuje Bydlení.iDNES ve spolupráci se společností Alisen.

„Nechci na nic čekat. A vzhledem k tomu, že se prodávající k mnoha záležitostem stavěli značně laxně, nedokážu si představit, jak budou vyjednávat s tak velkou společností, jaká má pozemky ve vlastnictví,“ vylučuje možnost brzké dohody s majitelem pozemků Helena.

Dalším řešením by samozřejmě bylo financovat nákup bytu v hotovosti, případně krýt úvěr zástavou jiné nemovitosti. „Tato varianta nepřichází vůbec v úvahu. Rozhodně nedisponuji tak vysokou částkou v hotovosti a ani žádnou jinou nemovitostí, kterou bych mohla zastavit,“ doplňuje Helena.

Poslední zbývající možností je odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení rezervačního poplatku. „Otázkou v tomto případě je, zda bude realitní kancelář natolik solidní a uzná chybu své makléřky. Tedy to, že klientce nesdělila veškeré podstatné skutečnosti týkající se nemovitosti. Právě kvůli tomuto důvodu by realitní kancelář měla paní Heleně rezervační poplatek vrátit,“ uzavírá Alena Wenigrová.

Leave a Comment