Zateplení domů může zvýšit koncentraci radonu, varují inspektoři

Zateplení domů může v interiérech zvýšit koncentraci škodlivin, včetně nebezpečného radonu. Upozornili na to dnes odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). S tímto problémem se prý při měřeních setkávají stále častěji.

Podle inspektorů se dokonalým utěsněním domu sice sníží náklady na vytápění, ale zároveň i výměna vzduchu. Lidé by proto měli víc větrat, případně pokud žijí v domech na území s vysokým radonovým rizikem, nechat si změřit obsah radonu v bytě, řekl dnes předseda AIN Radim Mařík.

"Pokud uživatelé těsnost nových oken nevyváží zvýšením intenzity větrání, mohou si přivodit vážné zdravotní komplikace," řekl Mařík. Pronikání radonu z podloží do budovy by měla bránit protiradonová izolace, ale ochrana domu by se podle odborníků měla řešit individuálně.

Pro obyvatele České republiky představuje podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) radon v budovách nejvýznamnější zdroj ionizujícího záření. Vdechování vysokých koncentrací radonu významně zvyšuje riziko plicní rakoviny.

Vzhledem ke svému půdnímu podloží má Česko v porovnání s ostatními státy jedny z nejvyšších koncentrací radonu v budovách. Radon může do domů vnikat ze země netěsnostmi v konstrukci staveb, z podzemní vody a z nevhodného stavebního materiálu.

Podle SZÚ se odhaduje, že ročně zemře v ČR v důsledku vysoké koncentrace radonu okolo 900 lidí na zhoubné plicní onemocnění. Je to asi 16 procent ze všech úmrtí na plicní nádory.

Pronikání radonu do domu se může snížit. V minulosti umožnil stát bezplatným měřením vyhledat rizikové stavby a na ozdravná opatření i přispíval. V Česku je podle odhadů překročena koncentrace radonu ve více než 60 tisících budov, převážně v rodinných domech.

Kromě radonu z podloží ho mohou obsahovat i starší stavební materiály. V současné době jsou již nastavena přísná pravidla pro kontrolu obsahu radonu ve stavebních materiálech pro všechny výrobce i dovozce. Změřit radon a nebezpečné látky by si měli nechat především lidé, kteří žijí ve starších domech, postavených například z rynholeckého škvárobetonu, či poříčského plynosilikátu.

Leave a Comment