Úředník Ladislav Holbus má v Ústí nad Labem na starosti správu obecních bytů. S byty ale podniká i v soukromí, šest jich pronajímá. Peníze od nájemníků si nechává. Dluh na hypotéce dnes činí přes půl milionu korun a dům je v exekuci. Společník uvádí, že ho Holbus okrádá.
"Pořád nemůžu uvěřit tomu, co udělal. Je to hrozný pocit, v noci nespím, rodina trpí," říká zlomeným hlasem Miroslav Marčišin. Právě on přišel před šesti lety při privatizaci obecního majetku s nápadem koupit dům.
Jako společníka přizval svého dlouholetého známého Holbuse. Marčišin byl tehdy vedoucím bytového úseku centrálního ústeckého obvodu, Holbus šéfoval firmě Tommi Sever, která pro městský obvod spravovala nemovitosti.
Vzali si tehdy hypotéku 600 tisíc korun na dům s šesti byty v Koněvově ulici. Měli ho splatit za 15 let, Komerční banka si brala měsíčně přes čtyři tisíce korun z účtu, kam obyvatelé domu posílali nájemné.
Banka: 2,5 roku nechodí splátky
Po třech letech přišel šok. Marčišin dostal dopis, že dluží peníze. "Pracovník banky mi řekl, že už dva a půl roku nechodí splátky," vypráví Marčišin. "Holbus mi řekl, ať to neřeším, že je to jeho problém. Tvrdil, že měl potíže s přesunem peněz, ale že vše vyřídí," uvedl Marčišin.
Tehdy obešel nájemníky, od nichž se dozvěděl šokující zprávu. "Holbus jim nařídil, aby nájemné posílali na jiný účet," uvádí Marčišin. V průběhu let se navíc nájemníci v domě měnili. Těm novým předkládal Holbus vlastní nájemní smlouvu s číslem účtu jeho matky. Například Martinu Šestákovi.
SPOR O DŮM V ÚSTÍLéto 2003 Miroslav Marčišin a Ladislav Holbus kupují dům se šesti byty v ústecké Koněvově ulici. Vzali si hypotéku 600 tisíc korun. Splátky si banka strhávala z účtu, kam nájemníci posílali činži. Konec roku 2006 Banka oznámila, že jí nechodí splátky. Marčišin se dozvěděl, že Holbus nařídil nájemníkům posílat činži na jiný účet. Dluh dnes činí přes šest set tisíc korun, na dům již byla vyhlášena exekuce. |
Léto 2003
Miroslav Marčišin a Ladislav Holbus kupují dům se šesti byty v ústecké Koněvově ulici. Vzali si hypotéku 600 tisíc korun. Splátky si banka strhávala z účtu, kam nájemníci posílali činži.
Konec roku 2006
Banka oznámila, že jí nechodí splátky. Marčišin se dozvěděl, že Holbus nařídil nájemníkům posílat činži na jiný účet. Dluh dnes činí přes šest set tisíc korun, na dům již byla vyhlášena exekuce.
"Do domu jsme se přistěhovali v roce 2007 a smlouvu jsme uzavírali pouze s panem Holbusem," potvrdil Šesták. "Řekl nám, že jsou s panem Marčišinem partneři, a že s tím není problém," dodal. Až po roce a půl, loni v létě, začali platit na účet, který jim dal Marčišin.
Městský úředník dlužil i svému zaměstnavateli
"Nebylo tehdy ode mě korektní, že jsem o změně účtu panu Marčišinovi neřekl," připustil Holbus a vysvětluje ze svého pohledu, proč to udělal. Kvůli jeho předešlému soukromému dluhu mu exekutor zablokoval společný účet, který měl s Marčišinem, a na který chodily platby nájemníků.
"Proto jsem chtěl, aby peníze nájemníků na splátky hypotéky chodily jinam. Myslel jsem, že to během měsíce nebo dvou vyřeším. Jenže to trvalo déle," řekl Holbus.
Kde peníze, které posílali nájemníci na účet Holbusovy matky, zmizely, není jasné. Marčišin o tom neví nic. Holbus tvrdí, že peníze dál odcházely na účet banky. Zároveň nastala ale další potíž. Ústecký městský obvod, kde Holbus pracuje, požadoval 306 tisíc korun za odebrané, ale nezaplacené teplo v domě.
OSOBNÍ SPORSoud už rozhodl o exekuci, dům zřejmě nezadržitelně míří do dražby. Starosta městského obvodu Václav Verner o starostech svého podřízeného ví, ale nijak zasahovat nebude. "Je to jejich osobní spor," říká. |
Soud už rozhodl o exekuci, dům zřejmě nezadržitelně míří do dražby. Starosta městského obvodu Václav Verner o starostech svého podřízeného ví, ale nijak zasahovat nebude. "Je to jejich osobní spor," říká.
Soud už rozhodl o exekuci
Mezitím však bance došla trpělivost s platební morálkou majitelů domu. Oznámila, že již nechce splátky za hypotéku, ale chce uhradit celý zbytek najednou. Šlo o zhruba 540 tisíc korun. Dnes činí dluh i s penále přes 600 tisíc korun.
"Holbus mi sdělil, že všechno zavinil on, a tak tuto částku uhradí a polovinu domu poté ode mne odkoupí," říká Marčišin. "Opakoval, že vše zaplatí, zastaví svůj byt a zahradu své matky. Jednou tvrdil, že částka je zaplacena, jindy, že je na účtu, pak zase, že ji právě osobně nese do banky. Ani jednou to nebyla pravda," dodává Marčišin a ukazuje v mobilu zprávy s Holbusovými sliby.
Má jich 112, během rozhovoru pípla zpráva číslo 113. Holbus v ní oznamuje, že peníze zaplatí v úterý. Nestalo se. "Psal jsem mu to, abych měl klid. Víte, denně jsem dostával tři, čtyři SMS od Marčišina. Jenže sehnat šest set tisíc není jen tak," řekl Holbus.
Soud už rozhodl o exekuci, dům zřejmě nezadržitelně míří do dražby. Starosta městského obvodu Václav Verner o starostech svého podřízeného ví, ale nijak zasahovat nebude. "Je to jejich osobní spor," říká. "Jak ale můžou lidé věřit člověku, který pracuje ve státním sektoru a lže bance, finančnímu úřadu i těm, kteří s ním podnikají?" ptá se Marčišin.
Leave a Comment