Když se historie setká s moderní technologií, může vzniknout něco pozoruhodného. To platí i o šestnáct metrů vysoké české světelné instalaci, která pomocí kyvadla maluje příběhy do písku v nemocnici v Abú Zabí.
Instalaci, která má hmotnost téměř 620 kilogramů a dávají ji do pohybu tři motory, vytvořila pro nemocnici Burjeel Medical City v Abú Zabí společnost Lasvit.
Celková výška světelné instalace je 16 metrů.
Art Therapy, jak byla instalace pojmenována, je osázena 300 křišťálovými elementy a řídí ji inteligentní software.
„Na projektu Art Therapy jsme pracovali celkově, tedy od designového návrhu až po finální dodání instalace, přes dva roky. Dokončena byla ke konci minulého roku. Je to naše vůbec první instalace, co umí kreslit. Pohled na obří šperk malující obrazce v písku má v návštěvníkovi navodit pocit klidu a bezpečí, a tedy terapeutický efekt,“ vysvětluje Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti Lasvit.
Tři stovky křišťálových elementů
Šestnáct metrů vysoký objekt přitahuje pozornost návštěvníků svým půvabem i kinetickými funkcemi. K zavěšené instalaci připomínající pero jsou ze tří stran připojeny tři motory, které ji celou rozpohybují nad plochou 50 m 2 písku, do něhož maluje ostrým hrotem. Speciální písek vytváří hru světla a stínů skrze linky, které kyvadlo vyrývá do písku.
Motivů je několik desítek, lze je však díky inteligentnímu softwaru doplnit i o další. Kresby lze libovolně spouštět, mazat nebo zastavovat.
Jednodušší kresby trvá vytvořit pár minut, složitější třeba hodinu.
Jednodušší kresby trvají pár minut, složitější třeba hodinu. Čas, za který je konkrétní obrazec zakreslený, závisí totiž vždy na jeho složitosti. Tím se rozumí například množství zastávek, které je třeba vykonat v průběhu kreslení, souslednost (pracovní postup) kresby, množství detailů a podobně.
Na instalaci s 300 křišťálovými elementy si tvůrci pečlivě hráli se světlem, každá skleněná součást Art Therapy má tak svůj vlastní zdroj světla. Pro tento projekt byl speciálně vyvinutý inteligentní řídicí systém, na kterém Lasvit spolupracoval s libereckou VÚTS ( společnost VÚTS byla založena v roce 1951 pod názvem Výzkumný ústav textilních strojů, její současnou hlavní činností je realizace výzkumných a vývojových prací zaměřených na rozvoj teoretických poznatků a jejich přímého uplatnění v průmyslových aplikacích – pozn. redakce ).
Podobu Art Therapy navrhla Wanda Valihrachová, návrhářka designérského týmu Lasvit. Ten tvoří více než dvě desítky kreativců, kteří pracují pod vedením art direktora Maxima Velčovského.
Wanda Valihrachová navrhla instalaci tak, aby zapadala do celkového designu budovy. Ta se, včetně interiéru, řídí zásadami designu a zvyklostmi Blízkého východu. Všechny tyto prvky by klientům a návštěvníkům měly navodit pocit blízkosti domova a klidu.
Objekt je klíčovou dekorací celého interiéru nemocnice. Má navodit příjemnou a uklidňující atmosféru. Instalace nemá primární záměr nasvítit daný prostor, ale pomocí světla a odlesků z něj přes použité materiály vytvořit pro návštěvníka nemocnice opravdový zážitek.
Leave a Comment