V italském Miláně se uskuteční od 8. do 13. dubna 2014 už 53. ročník přehlídky světového designu, Salone Internazionale del Mobile. Spousta akcí proběhne přímo ve městě. Chybět zde díky Českému centru nebudou ani čeští designéři.
V rámci projektu Glasswood představí v Miláně svou tvorbu společnosti BOMMA, TON a Wine Food Market, ale také studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Rozsáhlou českou účast iniciovalo a spoluorganizuje České centrum Milán.
"Spolupráce s českými firmami a designéry je jedním z hlavních pilířů programu Českého centra Milán. Díky tomuto propojení jsme rádi, že v průběhu letošní přehlídky můžeme představit v našich prostorách originální projekt Glasswood," říká Radka Neumannová, ředitelka Českého centra Milán, dík němuž se čeští designéři představí v rámci veletrhu představí již potřetí.
Stolečku, prostři se - čeští designéři vystavovali i díky Českému centru v Miláně už v roce 2013.
Osvědčené české značky
V Miláně nebudou chybět především osvědčené značky. BOMMA tak představí kvalitní broušený český křišťál. Glass mount je sada dvou mís a vázy, které pro českého výrobce navrhl Arik Levy, světově proslulý designér tvořící v Paříži.
Dřevěný podstavec mís ve spojení s řezaným křišťálem vytváří kontrastní přechody z teplého do studeného, z měkkého do tvrdého. "Produkty vypadají, jako kdyby vyrostly ze země, ale nyní se vznášejí v oblacích jako sněhové mraky," popsal designér.
"Odlehčené" Merano od mladého designéra Alexandera Guflera uvede společnost TON. Po velkém úspěchu první židle tohoto jména se autor rozhodl vytvořit i jednodušší verzi.
Židle Merano od společnosti TON se stala před pár lety doslova hitem, dnes již patří k designovým ikonám. Autor židle, Alexandr Gufler, přišel s rozšířením řady Merano.
"Modely bych charakterizoval jako tvarově jednoduché a funkční. Chtěl jsem, aby židle působily po estetické stránce jako sochy, ale na druhou stranu byly hlavně komfortní a praktické při manipulaci," popsal své návrhy Alexandr Gufler.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Židle propojují spodní konstrukci z masivního dřeva s harmonickými tvary ohýbané překližky v sedáku a opěrce.
Díky použité výrobní technologii jsou velmi lehké, neobsahují žádné šrouby či kovové části. U barovek si lze vybrat ze dvou výšek, židle lze stohovat.
Nejen pro italská vína
"Společnost Wine Food Market oslovila výtvarníka Ronyho Plesla a výsledkem spolupráce je šest typů sklenic navržených na míru nejznámějším italským vínům," popsal vznik řady Bicchiere Italiano Jiří Jelínek, jednatel Wine Food Marketu.
Ta obsahuje sklenky na prosecco, pinot grigio, sauvignon, chianti, pinot nero, barolo a doplňuje je ještě jedna sklenice na digestivo (ideálně grappa) a další univerzální sklenku tvarem vyhovující všem druhům vín.
Společnost Wine Food Market oslovila výtvarníka Ronyho Plesla a výsledkem spolupráce je šest typů sklenic navržených na míru nejznámějším italským vínům
Set se ručně fouká ve sklárně ve Světlé nad Sázavou, každý kus je originál. Vzniku řady Bicchiere Italiano předcházelo roční testování a zkoušení, na kterém se vedle Ronyho Plesla podíleli také přední výrobci vín či sommeliéři.
Studenti s vtipem
Svůj projekt bude v rámci Glasswood prezentovat také Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Studenti Ateliéru produktového designu, Monika Matějková, Anna Štěpánková, Lukáš Kuba, Jorge García a Armando Salazar pro něj navrhli prostorový objekt.
"Chtěli jsme v něm promítnout atmosféru probouzejícího se jara, ranní rosy, vrhajících stínů a znovu rostoucího dřeva. Zároveň však i technologie vystavovatelů a venku tak upozornit na akci odehrávají se uvnitř," popsali.
Markéta Kratochvílová, náhrdelník
Tomáš Váp představí v Miláně provokativní dózy na anabolika Be Strong!.
Vznikla tak brána složená z ohýbaného dřeva společnosti TON, ve vrchní části doplněná světly ve tvaru kapek, vyrobených firmou BOMMA. Studenti UMPRUM vystavují na milánské přehlídce opakovaně. Vedle projektu Glasswood se škola objeví i na Ventura Lambrate na instalaci Point of View.
Češi v MiláněČeské centrum Milán, Via G. B. Morgagni |
České centrum Milán, Via G. B. Morgagni Lasvit: Officine Stendhal, Via Stendhal 35 VŠUP: Ventura Lambrate, Train Station, Via Privata Oslavia 7 Křehký : Spazio Rossana Orlandi, Via Matteo Bandello 14/16
Kurátorkou této akce je Eva Eisler, vedoucí ateliéru K.O.V. na VŠUP v Praze.
Celkem bude v průmyslové hale na předměstí Milána představeno osm ateliérů: Ateliér keramiky, Ateliér skla, Ateliér K.O.V., Ateliér módní tvorby, Ateliér design oděvu a obuvi, Ateliér textilu, Produktový design a Design nábytku a interiéru. Pečlivý výběr napříč školními ateliéry vygeneroval tři desítky objektů, které představují to nejlepší, co v loňském roce na UMPRUM vzniklo.
V minimalistické instalaci, která by měla jednotlivé objekty co nejvíce vyzdvihnout, bude mít své místo například série praktických nožíků, na jejichž designu pracovali v minulém semestru studenti Ateliéru produktového designu. Do Milána tak vycestuje ocelový nožík Václava Mlynáře, který je aktuálním držitelem ceny Czech Grand Design v kategorii Objev roku.
Sebastian Kitzberger, Ateliér skla (vedoucí Rony Plesl) z VŠUP v Praze, skleněný objekt
Anna Štěpánková a její nůž na houby
Mezi dalšími zaujme Tomáš Váp, který představí dózu na anabolika Be Strong!, Adam Železný se svým designem tepaných nádob z jílu, dřevěné objekty Adély Fejtkové, Pavel Nikl ukáže své rozverné Banánové tašky. Pestrá škála vystavovaných prací ukáže, jak veliký má UMPRUM rozsah.
Po vlastní ose
V Miláně bude i řada dalších českých značek. Například Křehký se v rámci milánského design weeku objeví se svou přehlídkou českého designu ve Spazio Rossana Orlandi.
Moulds, autoři Jan Plecháč & Henry Wielgus. Kolekce závěsných světel prezentuje český křišťál v jeho nepoddajné a živoucí podobě.
Značka Lasvit se představí na letošním Fuori Salone v Miláně netradiční expozicí, v níž jsou zastoupena skleněná umělecká díla od světových designérů a umělců.
Expozice s názvem Lasvit
Světovou premiéru mají v Miláně také kinetické plastiky od Lasvitu, které navrhli talentovaní mladí čeští designéři Petra Krausová a Libor Sošťák. Součástí expozice bude i video objekt Kůra od Jakuba Nepraše. Tyto skleněné plastiky spojují hudbu se světlem a pohybem.
Vyprávějí své individuální příběhy a jsou zároveň oslavou staleté řemeslné tradice českého sklářství v moderním zpracování a designu. Každá z uvedených instalací má svůj životní prostor a na ostatních je zcela nezávislá, přesto je všechny spojuje příběh skla.
Magnetic - Libor Sošťák - pohyb instalace vzniká jako reakce skleněných komponentů na světlo.
Arik Levy navrhl pro Lasvit lustr Crystal Rock.
Česká centraČeská centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí ve 22 zahraničních metropolích tří kontinentů. V oblasti designu podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách a veletrzích, realizují doprovodné programy s designéry. Jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, Czech Grand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže. Organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě. |
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí ve 22 zahraničních metropolích tří kontinentů.
V oblasti designu podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách a veletrzích, realizují doprovodné programy s designéry. Jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, Czech Grand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže. Organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě. Více informací na: echcentre
Leave a Comment